Czy te problemy mogą mieć związek z układem pokarmowym?

Witam. Od długiego czasu borykam się z problemami zdrowotnymu. Odczuwam kołatania serca( jakby zwolnienia i przyspieszenia rytmu) w nocy nie dają one spać przez co cierpię na bezsenność. Często odbija mi się po jedzeniu i wtedy zaczyna się kołatanie, w nocy również dzieję się to o takich samych porach ja i w dzień. Czy jest możliwe żeby te problemy szły od układu pokarmowego często podczas arytmii czuję też ból brzucha.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Z opisu dolegliwości może wynikać, że występują u Pani zaburzenia rytmu serca.

Przypadłość ta może mieć wiele przyczyn i oczywiście nie należy tego bagatelizować. W pierwszej kolejności należałoby wykonać diagnostykę, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Warto więc odbyć stacjonarną konsultację u lekarza kardiologa, który po badaniu przedmiotowym i przeprowadzonym wywiadzie zdecyduje o dalszym postępowaniu. Na pewno niezbędnym byłoby wykonanie takich badań, jak: echo serca, holter EKG, pełną morfologię, a także odznaczenie hormonów tarczycy, lipidogramu, poziomu elektrolitów oraz prób wątrobowych i d – dimerów.

Dopiero pełny obraz badań pozwoli ustalić możliwą przyczynę takich dolegliwości.

Istnieje również pewne przypuszczenie, że zaburzenia rytmu serca są wywołane podłożem emocjonalnym, na przykład pod wpływem silnego stresu lub przeżytej traumy. W takim wypadku należałoby skonsultować się z psychoterapeutą, który pomoże wskazać dokładne źródło takiego problemu i wprowadzić właściwe rozwiązania, aby poprawić komfort Pani życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.