Co robić z odbarwieniami skóry?

Mam 19 lat i zmagam się z białymi plamami po rozdrapywaniu ran. Mam je na rękach i nogach (bo tam najczęściej rozdrapywałam rany) wyglądają te plamy jak by nie miały w sobie pigmentu
KOBIETA, 19 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zadanie pytania w serwisie.

Trudno jest nam doradzić dalsze kroki postępowania w opisanej sytuacji, ponieważ nie widzimy zmian. Dlatego zachęcamy do skonsultowania się z dermatologiem. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu, obejrzeniu skóry, będzie mógł postawić trafną diagnozę oraz zaplanować leczenie.

Zmiany skórne, o których Pani pisze to najprawdopodobniej blizny po rozdrapywaniu strupów. Niestety mogę one zostać z Panią na bardzo długo. Aby zmniejszyć widoczność blizny, może Pani zastosować np. plastry silikonowe czy maści przeznaczone specjalnie do blizn. Jednocześnie znów zachęcamy, by przed podjęciem leczenia na własną rękę, skontaktować się z lekarzem dermatologiem.

Proszę również pamiętać, aby regularnie nawilżać zmienione miejsce oraz chronić je przed słońcem, np. poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.

Odradzamy na przyszłość dotykanie/ rozdrapywanie gojącej się rany. Najlepiej, aby pozostawić strup do samoistnego odpadnięcia. W ten sposób można uniknąć pojawienia się kolejnych blizn.

Więcej informacji o bliznach można znaleźć w artykule:

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny-metody-postepowania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.