Czym mogę smarować ten ślad na czole dziecka?

Dzień dobry. Czym mogę smarować różowy ślad na czole 1.5rocznemu dziecku? Przewrócił się i troszkę otarł czoło, na drugi dzień pojawiły się trzy strupki, smarowalam to Bepanthenem i maścią napiętnować które w ciągu tygodnia zeszly teraz został różowy ślad.

Redakcja abcZdrowie

Witam, różowa skóra po odpadnięciu strupów to naturalny etap gojenia tkanek. Jeżeli w wyniku urazu dziecko otarło skórę, to zdecydowanie nie ma potrzeby jakiejkolwiek ingerencji – tego typu drobne rany najczęściej świetnie goją się same. Przy otarciu skóry ryzyko, że pozostanie blizna jest właściwie zerowe. Natomiast bezpośrednio po zadrapaniu czy podobnym urazie, można zastosować plastry przyspieszające gojenie. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://parenting.pl/nowy-sposob-na-leczenie-ran. Obecny etap gojenia u Pani dziecka to tzw. faza naskórkowania, kiedy tkanka ziarninująca przechodzi w zbliznowacenie. Nowo powstała skóra jest bladoróżowa, ale z czasem przestanie wyróżniać się na tle twarzy – organizm powinien odbudować wszystkie warstwy skóry o takiej samej grubości, co oznacza, że nie pojawią się blizny, których obawiamy się zazwyczaj. Na przyszłość warto pamiętać, że nie trzeba pielęgnować szczególnie strupów, nie wolno ich również rozmiękczać czy zrywać – stanowią naturalny opatrunek dla rany, zaś próby ich usunięcia zazwyczaj w prostej drodze prowadzą do pojawienia się blizn. Jeśli jest Pani zainteresowana tym tematem, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/blizny-metody-postepowania. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.