Co robić z tym zadrapaniem na czole?

2 latek paznokciem zadrapał się na czole. Po strupku został ślad, nie ma wgłębienia, nie ma żadnego dołeczka po zadrapaniu . Nawilżam aloesem, mam swój. Dostałam zalecenie stosowania maści nagietkowej. Co mogę zrobić jeszcze... Czy może przyklejać plasterki sutricon?Jak długo będzie się to utrzymywalo? I drugie pytanie, jak radzić sobie z zadrapaniami paznokciem u dziecka, tak by nie pozostał ślad.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli ranka po zadrapaniu zagoiła się i pozostał po niej niewielki ślad, to nie ma Pani powodu do obaw – blizna na czole dziecku nie grozi. Proszę pamiętać, że nie tylko tego typu drobne rany powierzchniowe nie powodują tworzenia się blizn, ale dodatkowo proces regeneracji skóry dziecka przebiega dużo szybciej i sprawniej niż u dorosłego, a blizny są dużo rzadszym powikłaniem po różnego rodzaju zadrapaniach czy skaleczeniach.

Może Pani stosować aloes czy maść nagietkową, a nawet plastry, natomiast prawdopodobnie nie ma takiej konieczności.

Więcej informacji o bliznach odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac.

By uniknąć zadrapań przez dziecko, warto pilnować, by miało ono zawsze obcięte krótko paznokcie. Gdy dojdzie do bolesnego zadrapania paznokciem, przede wszystkim należy odkazić skórę, a później obserwować jak formuje się strup – jeżeli jest gruby i pokaźnej wielkości, wówczas wskazane może być zastosowanie maści z wyciągiem z cebuli bądź macicy perłowej czy silikonowych plastrów przeciw bliznom.

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu dotyczącego zadrapań i leczenia tego typu drobnych skaleczeń: https://portal.abczdrowie.pl/zadrapania-charakterystyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.