Co robić z powodu napadów duszności?

Witam od maja tego roku mam napady duszności,zaczęły się na solarium,gdzie chodziłam od wielu lat i pierwszy raz mi się takie coś zdarzyło.Po jakimś czasie zaczęło się to samo,jak jeżdziłam tramwajem do pracy.Mój lekarz przepisał mi lek afobam,lecz nie pomaga.Objawy nasilają się też w sklepie,jak stoję w kolejce,zaraz mi duszno i mam wrażenie,że za chwilę padnę.Co robić?

Szanowna Pani,

Bardzo mi przykro z powodu opisywanych przez Panią trudności.
Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na występowanie zaburzeń lękowych. Na ich pojawienie się mogło mieć wpływ wiele czynników: przemęczenie, zwiększony poziom stresu, trudności w pracy czy w życiu osobistym.
Bez wątpienia cierpienie spowodowane ich pojawieniem się jest znaczne i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Na szczęście są to jednak objawy dobrze znane w psychiatrii i psychologii i może Pani liczyć na efektywne leczenie i szybki powrót do zdrowia.
Pierwszym krokiem, który zalecam, jest udanie się do godnego zaufania lekarza psychiatry. Lekarz ten, po przeprowadzonym wywiadzie diagnostycznym, będzie w stanie ocenić zasadność wprowadzenia farmakoterapii oraz dobrać odpowiedni lek oraz jego dawkę. Nowoczesna medycyna oferuje wiele różnego rodzaju leków na tę dolegliwość - to, że w Pani przypadku afobam nie zadziałał to ważna informacja dla lekarza. Będzie wiedział, by celować w leki z innej grupy.
Kolejnym krokiem powinno być skonsultowanie się z psychologiem lub psychoterapeutą, celem podjęcia terapii ukierunkowanej na poznanie przyczyn pojawiających się objawów oraz opracowanie strategii zapobiegania im w przyszłości.
Bardzo dobre rezultaty w przypadku zaburzeń lękowych ma np. terapia poznawczo-behawioralna.
Życzę powodzenia i powrotu do zdrowia.