Co robić z tą kostką wystającą ze stopy?

Dzień dobry. Od kilku lat mam mały problem z prawą stopą. Ogólnie z rożnego typu odciskami, ale głównie problemem jest jakby wystająca „kostka”, która sprawia ból przy chodzeniu w butach, „zaczepia” o tył buta, tworzy zgrubienie wewnątrz buta i po prostu po długim dniu w obuwiu – boli, obtarta. Samo to miejsce nie jest odciskiem, ten tworzy się dopiero przy długim kontakcie w jakichkolwiek butach. Jest to raczej, jak już wspomniałam, kość. Problem jest tylko w prawej stopie, lewa nie ma „ostrogi”. Czy da się z tym coś zrobić? Czy może raczej taką mam budowę jednej stopy? Może to jakieś zapalenie, permanentne uszkodzenie? Mają Państwo jakiś pomysł? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

z opisu wynika, że ma Pani do czynienia z tzw. zespołem Haglunda. To schorzenie dotyka okolic pięty i często towarzyszy mu deformacja Haglunda (zwana też piętą Haglunda). Wygląda ona w ten sposób, że na pięcie powstaje wyrośl, podatna na urazy.

Samo schorzenie zazwyczaj powstaje z uwagi na przebycie jakiegoś urazu okolic stawu skokowego. Może się ono pojawić także przy przeciążeniu stawu, noszeniu zbyt ciasnego obuwia lub w przypadku nieprawidłowej struktury kości piętowej.

Do objawów zespołu Haglunda należą: bóle w tylnej części pięty, zaczerwienienie, oraz widoczny gołym okiem obrzęk tych okolic. W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne i fizjoterapię, można też wykonać zabieg z użyciem lasera, który stymuluje stawy i kości do szybszej samonaprawy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecamy kontakt z ortopedą.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym opisanego wyżej schorzenia:

https://uroda.abczdrowie.pl/pieta-haglunda

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.