Co robić z tą opuchlizną skrzydełka nosa?

Mam obrzęk na nosie - wyraźnie spuchnięte skrzydełko nosa na samym końcu. Pojawia się i znika po 3-5 dniach, dlatego tak ciężko mi to zdiagnozować, bo jak miałem wizytę, to akurat zniknęło. Jest to ekstremalnie bolesne przy dotyku, ale bez w ogóle nie odczuwam bólu. Mam to od marca - z najdłuższą przerwą ponad miesiąc czasu. Odnoszę wrażenie, że problem ten pojawia się zawsze, gdy stan moich jelit się pogorszył - mam WZJG.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany problem jest trudny do jednoznacznego zdiagnozowania, bez konkretnych badań można jedynie wysnuwać przypuszczenia.

Z dużą dozą pewności w nosie tworzy się jakiś stan zapalny, powodujący wskazany objaw. Może to być połączone z jakimś problemem w zatokach, dlatego warto zadać sobie pytanie, czy jakiekolwiek dolegliwości z zatokami kiedykolwiek występowały.

Problemem może też być czyrak, czyli mały ropień, który rozwija się i tworzy stan zapalny w miejscu pełnym mieszków włosowych (czyli np. w nosie). Jego rozmiary są zazwyczaj niewielkie i wyglądem przypomina krostę. Jeżeli zauważył Pan coś takiego w obrębie miejsca dotkniętego bólem, zalecamy kontakt z dermatologiem.

Taki symptom towarzyszy również infekcjom wirusowym lub bakteryjnym, a także alergiom. Jednak w takich sytuacjach występują również inne objawy, takie jak kichanie, ból gardła i zatok.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniem innego użytkownika, który również miał podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-powodem-bolu-skrzydelka-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.