Co robić z tą raną na pięcie w ciąży?

Jestem w 6 tyg ciąży, mam dużą otwartą ranę na pięcie od buta. Sączyła się delikatnie krew. Stosuję octanisept. Czy jest jakieś niebezpieczeństwo dla maluszka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

każda otwarta rana niesie ze sobą ryzyko stanu zapalnego i zakażenia, dlatego bardzo ważne, żeby nie lekceważyć skaleczeń w ciąży oraz starać się pielęgnować ranę w ten sposób, aby przyspieszyć proces gojenia.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ran w obrębie stóp, ponieważ narażone one są na zanieczyszczenia oraz stały nacisk, który może utrudniać leczenie. W pierwszej kolejności należy zaprzestać noszenia obuwia, które doprowadziło do obtarcia na pięcie. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu rany najlepiej pozostawić ją bez opatrunku. Kontakt z powietrzem przyspieszy proces leczniczy, dzięki czemu rana szybciej się zagoi.

Dodatkowo można zastosować specjalne maści zawierające substancje łagodzące, które są w stanie uśmierzyć ból. Z uwagi na to, że jest Pani w ciąży nie wszystkie preparaty będą odpowiednie. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który obejrzy ranę i przepisze Pani odpowiednie leki.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-na-rany-i-otarcia-na-stopach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-otarcia-na-pietach-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-skaleczenie-jest-grozne-w-30-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.