Co robić z tą raną na pięcie w ciąży?

Jestem w 6 tyg ciąży, mam dużą otwartą ranę na pięcie od buta. Sączyła się delikatnie krew. Stosuję octanisept. Czy jest jakieś niebezpieczeństwo dla maluszka?
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Czego należy unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

każda otwarta rana niesie ze sobą ryzyko stanu zapalnego i zakażenia, dlatego bardzo ważne, żeby nie lekceważyć skaleczeń w ciąży oraz starać się pielęgnować ranę w ten sposób, aby przyspieszyć proces gojenia.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ran w obrębie stóp, ponieważ narażone one są na zanieczyszczenia oraz stały nacisk, który może utrudniać leczenie. W pierwszej kolejności należy zaprzestać noszenia obuwia, które doprowadziło do obtarcia na pięcie. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu rany najlepiej pozostawić ją bez opatrunku. Kontakt z powietrzem przyspieszy proces leczniczy, dzięki czemu rana szybciej się zagoi.

Dodatkowo można zastosować specjalne maści zawierające substancje łagodzące, które są w stanie uśmierzyć ból. Z uwagi na to, że jest Pani w ciąży nie wszystkie preparaty będą odpowiednie. Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który obejrzy ranę i przepisze Pani odpowiednie leki.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-na-rany-i-otarcia-na-stopach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-otarcia-na-pietach-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-skaleczenie-jest-grozne-w-30-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty