Co robić z taką infekcją pochwy?

Niedawno na drugiej wizycie u ginekologa stwierdzil on, ze mam grzybicę pochwy (jest kilkuletnia, po prostu nie zwracałam uwagi i nie byłam świadoma, ze plamienie to jest związane z infekcja) dostałam przepisany hetiaxab, globulki dopochwowe, ale tylko zredukowały one ilość plamienia, a nie cała grzybice. I tutaj dochodzi do tego kolejny problem, nie wiem czy jest to związane z grzybica, ale nad łechtaczka tak samo długo mam krostki z białym czubkiem, które da sie wycisnąć - jest to biała wydzielina, nie bolą (Nie wiem czy ginekolog nie zauważył, bo nie zwrócił uwagi na nie). Jednak sprawiają mi one duży dyskomfort i obawiam się, że to kolejna choroba, dodam tez, ze od czasu do czasu odczuwam swędzenie warg sromowych i w okolicy odbytu. Co to jest?? Są jakieś leki na te dwa problemy? Jak to wyleczyć.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

być może do pełnego wyleczenia grzybicy konieczne będzie powtórzenie kuracji lub zmiana leczenia. W tym celu warto wykonać posiew wydzieliny z pochwy, by ustalić rodzaj patogenu oraz lek, na który jest on wrażliwy. Być może, jeżeli jest to grzybica przewlekła, konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych oraz higieny intymnej. Sugeruję również zastosowanie probiotyku ginekologicznego, który przywróci równowagę mikrobiologiczną pochwy. O patogenie najczęściej wywołującym drożdżycę pochwy przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/candida-albicans.

Białe, ropne krostki nie są typowe dla grzybicy – może to być zakażenie bakteryjne lub po prostu niegroźne prosaki, skoro nie dają żadnych dolegliwości. Jednak z uwagi na ich położenie sugerowałabym, żeby nie wyciskała ich Pani, bo to może spowodować stan zapalny. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-krostki-na-wargach-sromowych-a-grzybica oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-krostki-na-lechtaczce.

Z kolei świąd odbytu, jak i genitaliów wskazuje na grzybicę – niestety nie wyleczona w porę może atakować kolejne narządy, np. odbyt.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.