Co robić z tym guzem na łydce?

5 dni temu zauważyłam na łydce (tuż przy kości z przodu) guza, który ma ok. 2,5cm średnicy, ale jest dosyć płaski. Guz jest twardy, zaczerwieniony i ciepły. Problem w tym, że nie pamiętam, żebym sobie takiego guza nabiła (ale nie wyklucza to w pełni takiej możliwości). Co to może być i czy powinnam pójść z tym do lekarza czy poczekać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko stwierdzić, czym może być opisana przez Panią zmiana. Jeżeli doszło do jakiegoś urazu to bardzo możliwe, że powstał krwiak, który teraz się uwidocznił. Charakteryzuje się on zaczerwienieniem i obrzękiem, z czasem zmienia on barwę na fioletowo-niebieski i żółto-brązowy.

Jeżeli nie pamięta Pani takiego urazu, to w takim razie, ów guzek powinno się poddać dokładniejszej diagnostyce. Często takie zgrubienia są po prostu tłuszczakami, które noszą miano niegroźnych zmian nowotworowych.

W przypadku, gdyby zmiana się nie wchłaniała, to warto wykonać rezonans magnetyczny, który będzie podstawą do diagnozy. Możliwe, że dolegliwość jest spowodowana kostniakochrzęstniakiem, jednak do takich wniosków można dojść dopiero po badaniu.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które opisują wymienione wcześniej przypadłości:

https://portal.abczdrowie.pl/krwiak

https://portal.abczdrowie.pl/chrzestniak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.