Co robić z tym kołataniem serca?

Rok temu zostałam mama, od tamtego momentu strasznie się zaniedbałam tzn w chwili obecnej waze 41kg mam 164m i 24 lata. Od dłuższego czasu juz borykam się z problemem ciągłego braku apetytu, zmuszam się do jejedzenia niestety kończy się to na jednym, dwóch gryzach. Jem tak naprawdę tylko jeden konkretny posiłek dziennie. Myślę że jest to spowodowane bardzo dużym ciągłym stresem. Od kilku miesięcy juz fizycznie czuje się wykonczona. Doszło do tego ze tydzień temu pierwszy raz zemdlalam i wylądowałam z rozbita glowa w szpitalu. Zrobiono mi badania krwi i ekg serca wszystko dobrze. Natomiast ja cały czas od tamtej pory czuje się jakbym miała zaraz zemdleć, cały czas mi słabo, kilka razy w ciągu dnia mam kołatania serca. Prosze o jakieś rady co mogę zrobić

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy, które pani opisała, tj. kołatanie serca, ciągłe wyczerpanie, brak apetytu i utrata wagi mogą być wywołane przez różne schorzenia, jednak kiedy występują razem wskazywałyby na działanie silnego i długotrwałego stresu w Pani życiu.

Silne napięcie nerwowe jest naturalną reakcją na trudne sytuacje w codziennym funkcjonowaniu człowieka. W wielu przypadkach stres może nas zmobilizować do działania. Niestety, gdy jego działanie się przedłuża, zaczyna wyniszczać nasz organizm. Długotrwały, nierozładowany stres blokuje koncentrację, negatywnie wpływa na kreatywność, przez co człowiek często popełnia proste błędy. Wywołuje on kołatanie serca, drżenie mięśni oraz rozstrojenie żołądka. U wielu osób ciągłe skupienie na trudnych sytuacjach powoduje brak odczuwania głodu, u innych zaś nadmierne objadanie się (tzw. zajadanie stresu). Jeżeli wywołujący stres problem nie zostanie rozwiązany z czasem może skutkować wycofaniem się chorego w świat własnej fantazji, ograniczeniem lub całkowitym odcięciem kontaktów towarzyskich i izolowaniem się od otaczającej rzeczywistości.

Na pozbycie się stresu nie ma skuteczniejszej metody niż zobaczenie problemu i próba uporania się z nim. Samotne działania są trudne, dlatego wskazane jest szczere porozmawianie o problemach z bliskimi osobami. Wspólne przyjrzenie się sytuacji, w jakiej Pani się znalazła, może pomóc w znalezieniu rozwiązania i uwolnienia napięcia, które dominuje w Pani ciele. Innym polecanym działaniem jest udanie się do psychologa, czyli osoby wykwalifikowanej w udzielaniu ludziom pomocy psychologicznej i potrzebnego im wsparcia. Doraźnie można wykorzystywać techniki redukujące stres takie jak np.: medytacja, muzykoterapia, napar z melisy, sport.

Więcej w danych tematach przeczyta Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stres

https://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.