Co robić z tym zaburzonym snem?

Witam ostatnio lekarz przepisał mi citabax 10. Brałem go około 8 dni ale bardzo bolał mnie brzuch. Więc nagle odstawiłem. Po 2 dniach stał się koszmar w dzień nie było źle ale w nocy było okropnie nie mogłem spać dziwne pobudzenie, dziwne poczucie nierealności, problemy z odychaniem. Lęki przed śmiercią i że coś mi się dzieje. Warto dodać że biorę proszki na nadciśnienie Nedal. Ogólnie mam takie objawy dosyć często jak suchoc w ustach, lek przed śmiercią, kołatanie serca czasami pieczenie w klatce piersiowej , problemy gastryczne czasami mrowienie w palcach. Chciałbym się dowiedzieć mniej więcej jakiej choroby to objawy które opisałem. Nie mogę spać tylko się ciągle zamartwiam wyczytam coś w internecie na temat objawów i stres się potęguje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zaburzenie snu to problem, który dotyka coraz więcej osób i może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeżeli dolegliwości będą się pogłębiać konieczny będzie kontakt ze specjalistą. Długotrwałe problemy ze snem mogą bowiem przynieść wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychicznym. Pacjent może odczuwać obniżone samopoczucie, chroniczne zmęczenie oraz kłopoty z koncentracją i pamięcią. Zaburzenia snu mogą przyczynić się również do osłabienia układu odpornościowego.

Diagnostykę zaburzeń należałoby zacząć od sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia. Pomocne mogą być m.in. badania morfologii. Z pytania wynika, że ma Pan dużo różnych zmartwień, które utrudniają zasypianie. W tym przypadku jest duże prawdopodobieństwo, że tego typu problemy mogą występować na tle emocjonalnym i nasilać się pod wpływem stresu. W tej sytuacji wskazany byłby kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą, aby we współpracy z nim przepracować swoje lęki i emocje.

Do czasu wizyty u lekarza warto zadbać o higienę swojego snu, stosować techniki relaksacyjne i pamiętać o aktywności fizycznej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-przy-zaburzeniach-snu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sposoby-leczenia-zaburzen-snu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.