Dlaczego mam te problemy z zasypianiem?

Witam, jestem mężczyzną mam 21 lat i od jakiegoś czasu mam problemu z zasypianiem. Przed zaśnięciem czuje niepokój, wrażenie jakbym „odlatywał”, nie mogę znaleźć miejsca dla siebie na łóżku. Dodatkowo towarzyszy mi dziwne uczucie w klatce piersiowej, które jest mi ciężko opisać. Nie pojawia się to często ale w ostatnim czasie nasiliło się do tego stopnia, że zaczynam się niepokoić. Takie uczucie mam też od np: energetyków i papierosów. Od pewnego czasu zacząłem też więcej pracuje i jestem dość przemęczony. Mam pytanie od czego mogę mieć takie uczucie, czy to na tle psychicznym czy bardziej kierować się ku fizycznym dolegliwością?

Objawy, o których Pan pisze, mogą mieć związek z zaburzeniami lękowymi. Sugeruję konsultację z psychologiem lub lekarzem psychiatrą.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zaburzenia snu mogą wynikać z różnych przyczyn. Taki długotrwały stan wpływa na jakość życia, znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie, dlatego nie powinno się go lekceważyć. W pierwszym przypadku warto sprawdzić, czy tego typu zaburzenia nie pojawiają się na tle psychogennym – tu warto skorzystać z pomocy doświadczonego psychologa, który po przeprowadzeniu wywiadu będzie mógł określić źródło Pana problemów. Czasami trudności z zasypianiem pojawiają się pod wpływem długotrwałego stresu i może towarzyszyć im wewnętrzne napięcie.

Wspomina Pan, że od dłuższego czasu więcej pracuje, nadmierne zmęczenie wynikające z obowiązków zawodowych również może przyczynić się do powstawania takiego stanu. Poza psychologiem proszę skontaktować się również z lekarzem rodzinnym lub internistą, aby wykonać dodatkowo kompleksowe badania i sprawdzić, czy problem nie jest wynikiem jakiejś choroby. Do czasu wizyty u specjalisty warto także dokonać małych zmian w swoim dotychczasowym stylu życia – zrezygnować z picia energetyków oraz palenia papierosów, regularnie ćwiczyć oraz więcej czasu poświęcać na odpoczynek. Pomocna przed snem może okazać się również medytacja lub spacer na świeżym powietrzu. Ewentualnie może Pan sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty ziołowe środki na uspokojenie lub lepszy sen np. na bazie melisy.

Warto zapoznać się z artykułem na temat zaburzeń snu dostępnym na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu

Pomocne mogą okazać się również odpowiedzi ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-w-mlodym-wieku-mam-problemy-z-zasypianiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-zasypianiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.