Jak zwalczyć ten problem z zasypianiem?

mam 18 lat i mam problem od 4 dni z spaniem , dwa razy zdarzylo mi sie zasiedziec polowe nocy do 4-5 rano i teraz gdy proboje od kilku dni normalnie spac w nocy to nie potrafie, moge sie kilka godzin kiwac na boki ale nie ma szans bym zasnal , zwykle zasypiam tak dopiero 5 rano i spie do 12-13. jest to juz powoli bardzo uciazliwe i niewiem co z tym zrobic, dodam ze na drugi dzien gdy przesiadywalem noc dostawalem leku ze moge znowu nie zasnac

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zbyt późne kładzenie się spać, „zarywanie” nocy, to w dzisiejszych czasach bardzo częsty, ale niestety szkodliwy nawyk, który prowadzi do rozregulowania organizmu. Najprawdopodobniej tak stało się w Pana przypadku. Kilkudniowe trudności z zasypianiem nie muszą jeszcze oznaczać poważnych problemów, ale dobrze, że Pan nie czeka, lecz od razu szuka rozwiązania.

Kłopoty z zasypianiem to częsty problem zwłaszcza osób młodych. Może mieć wiele przyczyn, ale do najczęstszych należą nieprawidłowa higiena snu oraz czynniki emocjonalne. Złe nawyki to m.in.: właśnie zbyt późne kładzenie się spać i odsypianie „do oporu”; emocjonujące zajęcia przed zasypianiem; korzystanie z elektroniki do ostatniego momentu przed próbą zaśnięcia; stosowanie używek i środków stymulujących (zwłaszcza w godzinach poprzedzających sen); brak aktywności fizycznej lub zbyt intensywna w godzinach wieczornych; spożywanie obfitych posiłków przed snem; korzystanie z łóżka do celów niezwiązanych ze snem (praca, rozrywka, jedzenie, kłótnie itp.). Z kolei do czynników psychicznych należą m.in.: stres, zamartwianie się, zaburzenia lękowe i depresyjne.

Problemy ze snem rodzą stres, lęk przed kolejną nocą (jak w Pana przypadku) – a to z kolei dodatkowo utrudnia spokojne zaśnięcie. Nakręca się mechanizm „błędnego koła”, który należy przerwać. Jeśli jest Pan młodym i zdrowym człowiekiem, to Pana organizm prawdopodobnie sam wróci do swojego poprzedniego rytmu snu i czuwania, tylko trzeba dać mu trochę czasu i zadbać o sprzyjające warunki. Więcej na ten temat przeczyta Pan np. w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/higiena-snu.

Warto, żeby zastanowił się Pan nad swoim trybem życia i kondycją psychiczną. Co było powodem zarwania tamtych nocy? Nadmiar nauki/pracy, zła organizacja dnia, stres? Te odpowiedzi pomogą Panu znaleźć przyczynę i uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Proszę zacząć od zapoznania z zasadami higieny snu i powoli wdrażać dobre nawyki. Odsypianie nocy do godzin południowych będzie utrudniało powrót do normalnego rytmu, dlatego dobrze by było jednak nastawiać budzik na wcześniejszą godzinę – stopniowo, aż dojdzie Pan do pożądanej godziny pobudki. Może Pan też wspomóc się ziołowymi preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, które delikatnie Pana wyciszą przez snem (np. na bazie melisy). Jeśli mimo zastosowania tych wskazówek, problemy nie ustąpią, należy się zgłosić do lekarza POZ, który zleci podstawowe badania i pokieruje do specjalisty.

Dodatkowe porady i wskazówki znajdzie Pan np. pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/moj-sen-jest-bardzo-rozregulowany-ostatnio

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-zasnieciem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-moga-byc-spowodowane-problemy-z-zasypianiem-i-budzenie-sie-w-nocy

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.