Problem ze spaniem u 31-latka

Dzien Dobry Mam problemy ze spaniem. Nie wysypiam sie w nocy a gdy tylko dochodzi ranek to moge spac nawet do 11 godziny. Mam pod oczami cienie ktorych nie moge sie pozbyc. Czym moze to byc spowodowane ? Z gory dziekuje i czekam na odpowiedz.

Żeby znaleźć przyczynę problemów ze snem, trzeba przeanalizować Pana życie. Warto zrobić też podstawowe badania i pokazać się z wynikami u lekarza. Zalecam również wizytę u psychologa, z którym będzie Pan mógł omówić potencjalne przyczyny bezsenności.

Pozdrawiam serdecznie.

Powodów problemów ze snem jest wiele. Mogą to być nerwy, stres, intensywne przeżycia w ciągu dnia, choroby psychiczne (depresja, nerwice), złe nawyki żywieniowe, dieta lub praca zmianowa...
Gdy rozmyśla Pan o trudnej sytuacji, jest Pan nią zdenerwowany lub przeżył Pan (i wciąż przeżywa) ciężkie doświadczenie z wcześniejszego dnia, ciężko mówić o uspokojeniu się i zaśnięciu. Problem ze snem może wystąpić również, gdy ostatni posiłek je Pan zaraz przed zaśnięciem, lub dieta jest źle zbilansowana. Jeśli organizm jest nastawiony na funkcjonowanie nocne (co powoduje np. praca w godzinach nocnych) będzie on chciał trzymać się tego rytmu i utrzyma wtedy aktywność. Powodów może być wiele. Od poważnych, do zupełnie błahych. Musi Pan dokładnie przeanalizować swoją sytuację aby znaleźć przyczynę. W ostateczności może pomóc konsultacja psychologiczna.