Problem z wysypianiem się u 18-latka

Witam. Mam 18 lat i od okolo 2 lat nie jestem w stanie sie wyspac, rano jestem bardziej zmeczony niz w nocy. Kompletnie nie kontaktuje, oczy same mi sie zamykaja. Przez to nie jestem w stanie chodzic do szkoly. Gdy spie np do 13 to wciaz czuje sie zmeczony, ale jestem w stanie jako tako funkcjonowac. Chodze spac okolo 1 w nocy, wczesniej nie moge zasnac, nawet gdy wezme 5mg melatoniny. Co to moze byc? Pozdrawiam

Mgr Adam Horak Psycholog

Zaburzenia snu - tu nadmierna senność może być wywołana wieloma czynnikami. Mniejsza o nazwy - chodzi o usunięcie przyczyn. Mało Pan pisze o okolicznościach kładzenia się na spoczynek. Może kładzie się Pan za późno - za graniczą dla młodej osoby dorosłej uważa się godzinę 22 - gą. Sen jest najgłębszy, jeśli nadchodzi przed 24 tą. Prawidłowy sen zakłócać mogą czynniki zewnętrzne: np. włączony telewizor, długie oglądanie telewizji, nadmierne korzystanie z internetu przed snem, hałasy dochodzące z sąsiadującego pomieszczenia, nieprzewietrzony pokój. Do innych czynników zaburzających sen należą zbyt intensywne ćwiczenia przed zaśnięciem albo używki (kawa, herbata, alkohol) spożywane sześć godzin przed zaśnięciem. Warto przyjrzeć się też sobie - trochę od wewnątrz. Jest Pan w wieku młodej osoby dorosłej, która zaczyna się mierzyć z różnymi poważnymi problemami, jak np. plany edukacyjne, konieczność szukania pracy, problemy sercowe. Zatem różne codzienne niepokoje i związane z tym myśli, którym sprzyja noc, mogą także zakłócać spokojny sen. Jeśli zatem boryka się Pan z takimi problemami, to sugerowałbym skorzystać z pomocy psychologa w "realu". Co do problemów z wstawaniem - odpowiem krótko: po prostu trzeba się przyzwyczaić i nie będzie lepiej. Najważniejsze jest dobrze zasnąć - a budzenie się rano to sama przyjemność.

Zaburzenia snu często wynikają z trudności emocjonalnych lub nieregularnych rytmów około-dobowych ( w tym pór kładzenia się spać i wstawania). Warto zacząć od wprowadzenia regularnego trybu życia, a także "rytuałów" dotyczących kładzenia się spać (następujących po sobie czynności, w trybie codziennym i konsekwentnym). Zdrowa dieta oraz ruch są także bardzo wskazane. Ważne także, by łóżko kojarzyło się ze snem- wyeliminowanie innych czynności np oglądania tv w łóżku, jedzenia czy czytania, także wspomoże proces regularnego zasypiania. Jeśli trudności będą się nasilać lub dołącza do nich inne objawy- warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry.