Obawy przed lunatykowaniem u 18-latka

Obawiam się, że lunatykuję. Obawy wynikają z tego, że pewnego razu w nocy szybko wstałem z łóżka (nie pamiętam czy wtedy byłem we śnie-wstałem mimo,że nie pomyślałem żeby wstać) ale kiedy pusta butelka potrącona przeze mnie przewróciła się już nie spałem. Po tym zdarzeniu zaczęłem zastawiać drzwi kartką papieru żeby wiedzieć czy nie wychodziłem. Jeśli lunatykowałem to czy dźwięk upadającej butelki mógł mnie obudzić? Czy lunatykując, mogłem zastawić drzwi ponownie?

Warto porozmawiać z innymi domownikami w kontekście zaburzeń snu- czy jakieś występują (chodzenie we śnie, niespokojne nogi, zaciskanie zębów, wiercenie się itp). Lunatykowanie zwykle nie jest niebezpieczne. Dodatkowo, jeśli był to tylko jeden epizod, mógł wynikać bardziej z przemęczenia organizmu.
Gdyby trudności się nasilały lub powtarzały, pojawiały się inne zaburzenia snu- warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, neurologa lub psychiatry.

Witam,

w przypadku epizodów lunatykowania u dorosłych nie trzeba się martwić jeśli epizody takie występowały również w dzieciństwie (wliczając w to siadanie w łóżku, odkrywanie ciała, sięganie po coś, siadanie na brzegu łóżka ze spuszczeniem nóg i rozglądaniem się po sypialni, kolejnym etapem jest krótkotrwałe wstanie, i w rzadszych przypadkach opuszczenie sypialni i spacerowanie po mieszkaniu). Jeśli jednak taki stan pojawił się po raz pierwszy u P ana w dorosłym życiu, to jest to wskazanie do wykonania diagnostyki neurologicznej. Lekarz neurolog powinien ocenić, czy należy zrobić badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej mózgu.
Mówienie przez sen może pojawić się w każdej fazie snu i zazwyczaj jest nieszkodliwe, jednak może niepokoić, gdy pojawia się w towarzystwie lunatykowania lub ataków lęku.

Lunatykowanie jest zazwyczaj związane z niehigienicznym trybem życia, stanami depresyjnymi i lękowymi, które powodują, że człowiek jest w złej formie psychicznej, która zaburza sen lub może pojawić się po nagłych zmianach życiowych, jak przeprowadzka do innej strefy czasowej, nowa praca, praca w trybie zmianowym czy narodziny dziecka. Chodzi o zmianę, w wyniku której nagle zaczynamy mieć sen zbyt krótki i przerywany.
Receptą jest wtedy porządne wysypianie się. Być może żyje Pan nieregularnie, chodzi o różnych porach spać, zarywa noce. Na pewno warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na Pana sen. Warto chodzić spać regularnie, o tych samych porach, unikać zasypiania przy włączonym telewizorze. Jeśli pomieszczenie w którym Pan śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Przywrócenie właściwego rytmu snu może trwać od 6 do 12 tygodni.

Co pomoże przywrócić dobry sen:
• pilnowanie stałej pory chodzenia spać (taka sama w dni robocze i weekendy) i zaplanowanie drzemek w ciągu dnia
• relaksowanie się przed snem, np. medytując, robiąc ćwiczenia oddechowe itp.
• zabezpieczenie sypialni, by nie było tam ostrych przedmiotów, o które mógłby Pan się potknąć z pewnością wpłynie na pana poczucie bezpieczeństwa. Na drzwiach, oknach może Pan zawiesić dzwonki, czy inne rzeczy, które przy ich otwieraniu obudzą Pana.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel