Problem z lunatykowaniem

Dzień dobry. Chyba mam problem z lunatykowaniem. Przebieram się lub zdejmuję część ubrania przez sen, zauważam to dopiero po przebudzeniu. Zwróciłam uwagę również na to, iż niektóre przedmioty w pokoju są przesunięte, zrzucone na podłogę. Czy i z jakim lekarzem powinnam się skontaktować?

Witam,

w przypadku epizodów lunatykowania u dorosłych nie trzeba się martwić jeśli epizody takie występowały również w dzieciństwie (wliczając w to siadanie w łóżku, odkrywanie ciała, sięganie po coś, siadanie na brzegu łóżka ze spuszczeniem nóg i rozglądaniem się po sypialni, kolejnym etapem jest krótkotrwałe wstanie, i w rzadszych przypadkach opuszczenie sypialni i spacerowanie po mieszkaniu). Jeśli jednak taki stan pojawił się po raz pierwszy u Pani w dorosłym życiu, to jest to wskazanie do wykonania diagnostyki neurologicznej. Lekarz neurolog powinien ocenić, czy należy zrobić badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej mózgu.
Lunatykowanie jest zazwyczaj związane z niehigienicznym trybem życia, stanami depresyjnymi i lękowymi, które powodują, że człowiek jest w złej formie psychicznej, która zaburza sen lub może pojawić się po nagłych zmianach życiowych, jak przeprowadzka do innej strefy czasowej, nowa praca, praca w trybie zmianowym czy narodziny dziecka. Chodzi o zmianę, w wyniku której nagle zaczynamy mieć sen zbyt krótki i przerywany.
Receptą jest wtedy porządne wysypianie się. Być może śpi Pani nieregularnie, chodzi o różnych porach spać, zarywa noce. Na pewno warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na sen. Warto by chodziła Pani spać regularnie, o tych samych porach, unikała zasypiania przy włączonym telewizorze. Jeśli pomieszczenie w którym śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Przywrócenie właściwego rytmu snu może trwać od 6 do 12 tygodni.

Co pomoże przywrócić dobry sen:
• pilnowanie stałej pory chodzenia spać (taka sama w dni robocze i weekendy) i zaplanowanie drzemek w ciągu dnia
• relaksowanie się przed snem, np. medytując, robiąc ćwiczenia oddechowe itp.
• zabezpieczenie sypialni, by nie było tam ostrych przedmiotów, o które mogłaby się Pani potknąć z pewnością wpłynie na poczucie bezpieczeństwa. Na drzwiach, oknach może Pani zawiesić dzwonki, czy inne rzeczy, które przy ich otwieraniu obudzą Panią.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Najlepiej do psychologa. Problemy z lunatykowaniem u dorosłych mają 3 przyczyny: niewysypianie się (pomaga regularny sen+drzemki w dzień), problemy psychiczne, 3 grupa to osoby po nagłych zmianach życiowych.
Pozdrawiam.

W uzupełnieniu.
Należy wykonać badania np polisomnografia, badanie EEG i ustalić czy nie ma " choroby" która wywołuje takie zachowania. Dobrze też byłoby by byli świadkowie Pani zachowań
.