Obawy przed lunatykowaniem

Mam obawy, że lunatykuję. Moje obawy wynikają z tego, że pewnego razu szybko wstałem z łóżka (nie pamiętam czy wtedy byłem we śnie) ale kiedy pusta butelka potrącona przeze mnie przewróciła się już nie spałem. Jeśli lunatykowałem to czy ten dźwięk mógł mnie obudzić? Po tym zdarzeniu zaczęłem zastawiać drzwi kartką papieru żeby wiedzieć czy nie wychodziłem ale mam obawy, że lunatykując przestawiłem ją z powrotem.Być może mówię przez sen, a jestem pewiem że moje rodzeństwo mówi stąd kolejne obawy
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Mówienie przez sen się zdarza każdemu od czasu do czasu i jest zależne od napięcia, które dana osoba przeżywała w ostatnim czasie.
Jeżeli obawia się Pan, że lunatykuje, proponuję udać się na konsultację do neurologa. Banie się i nadmierne skierowanie uwagi na to, czy się lunatykuje czy nie, może doprowadzić Pana do rozwinięcia się jakiegoś rodzaju zaburzeń lękowych. Zatem proszę bardziej zadaniowo podejść do sytuacji - zamiast się denerwować i lękać na zapas, proszę iśc do neurologa. I wtedy będzie można - w razie potrzeby - podejmować jakieś kroki zaradcze. Pozdrawiam.

0

Czasem występuje nie tyle lunatykowanie, co nie pełne wybudzenie w trakcie nocnego wstawania (np za potrzebą). Inaczej mówiąc - nie tyle się lunatykuje ile nie powstaje zapis pamięciowy wszystkich czynności. Być może stąd Pana obawy?
Można poprosić kogoś bliskiego o obserwacje zachowania podczas snu (niepokój, ilość ruchów itp). W razie większych trudności i zaburzeń snu skonsultować się z lekarzem neurologiem.
Mówienie rzez sen zdarza się dość często, szczególnie w wieku dziecięcym i młodzieńczym. Jeśli nie jest bardzo częste nie powinno budzić niepokoju.

0

Witam,

w przypadku epizodów lunatykowania u dorosłych nie trzeba się martwić jeśli epizody takie występowały również w dzieciństwie (wliczając w to siadanie w łóżku, odkrywanie ciała, sięganie po coś, siadanie na brzegu łóżka ze spuszczeniem nóg i rozglądaniem się po sypialni, kolejnym etapem jest krótkotrwałe wstanie, i w rzadszych przypadkach opuszczenie sypialni i spacerowanie po mieszkaniu). Jeśli jednak taki stan pojawił się po raz pierwszy u P ana w dorosłym życiu, to jest to wskazanie do wykonania diagnostyki neurologicznej. Lekarz neurolog powinien ocenić, czy należy zrobić badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej mózgu.
Mówienie przez sen może pojawić się w każdej fazie snu i zazwyczaj jest nieszkodliwe, jednak może niepokoić, gdy pojawia się w towarzystwie lunatykowania lub ataków lęku.

Lunatykowanie jest zazwyczaj związane z niehigienicznym trybem życia, stanami depresyjnymi i lękowymi, które powodują, że człowiek jest w złej formie psychicznej, która zaburza sen lub może pojawić się po nagłych zmianach życiowych, jak przeprowadzka do innej strefy czasowej, nowa praca, praca w trybie zmianowym czy narodziny dziecka. Chodzi o zmianę, w wyniku której nagle zaczynamy mieć sen zbyt krótki i przerywany.
Receptą jest wtedy porządne wysypianie się. Być może żyje Pan nieregularnie, chodzi o różnych porach spać, zarywa noce. Na pewno warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na Pana sen. Warto chodzić spać regularnie, o tych samych porach, unikać zasypiania przy włączonym telewizorze. Jeśli pomieszczenie w którym Pan śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Przywrócenie właściwego rytmu snu może trwać od 6 do 12 tygodni.

Co pomoże przywrócić dobry sen:
• pilnowanie stałej pory chodzenia spać (taka sama w dni robocze i weekendy) i zaplanowanie drzemek w ciągu dnia
• relaksowanie się przed snem, np. medytując, robiąc ćwiczenia oddechowe itp.
• zabezpieczenie sypialni, by nie było tam ostrych przedmiotów, o które mógłby Pan się potknąć z pewnością wpłynie na pana poczucie bezpieczeństwa. Na drzwiach, oknach może Pan zawiesić dzwonki, czy inne rzeczy, które przy ich otwieraniu obudzą Pana.


Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty