U kogo leczyć lunatykowanie?

witam mój mąż od dłuższego czasu lunatykuje. na początku było to mówienie bez sensu, później śniadanie na lozku. obecnie chodzi po domu lub wychodzi na klatkę. po minucie się jakby budzi i zaczyna rozumieć co robi. lecz na drugi dzień nic nie pamięta. zdarza się to coraz częściej. do jakiego lekarza się udać? neurolog psychiatra? pozdrawiam.

Dzień dobry.

Proponuję konsultację u lekarza psychiatry oraz psychologa - psychoterapeuty.

Życzę owocnej współpracy,
Dariusz Pysz-Waberski

W przypadku zaburzeń snu warto zacząć od neurologa. Zależnie od wywiadu i obserwacji zleci odpowiednie metody lub skieruje na dalsze badania lub do specjalistów (np psychiatry, psychologa).

W momencie gdy lunatykowanie polega jedynie na mówieniu przez sen, czy siadaniu na łóżku nie ma powodów do zmartwień. Jednak w momencie gdy Pani mąż chodzi po domu, a nawet opuszcza mieszkanie istnieje ryzyko, że w trakcie transu lunatycznego może zrobić sobie krzywdę. W celu rozwiązania tego problemu zalecam wizytę u lekarza. Wydaje mi się, że najlepszym specjalistą będzie neurolog, jednak już lekarz pierwszego kontaktu powinien umieć właściwie pokierować Pani męża dalej i w odpowiedni sposób zadbać o jego zdrowie.