Lunatykowanie u 36-latki a odpowiednia terapia

Witam. Mam 18 lat i mam pewien problem z moja mamą. Moja mama ma 36 lat i lunatykuje. Zdarza się to czasami, jednak teraz rzadziej, kiedyś potrafiła nawet codziennie. Jest to irytujące ponieważ wstaje i mówi jakieś głupoty, albo robi coś i zostawia światło. Dwa razy zdarzyło się też tak, że wstawiła wodę na herbatę i poszła dalej spać. Od tamtej pory co wieczór zakręcam gaz dla bezpieczeństwa. Oczywiście moja mama nic nie pamięta. Do kogo się z tym zwrócić? Dodam, że moja mama ma nerwicę.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Witam,

w przypadku epizodów lunatykowania u dorosłych nie trzeba się martwić jeśli epizody takie występowały również w dzieciństwie (wliczając w to siadanie w łóżku, odkrywanie ciała, sięganie po coś, siadanie na brzegu łóżka ze spuszczeniem nóg i rozglądaniem się po sypialni, kolejnym etapem jest krótkotrwałe wstanie, i w rzadszych przypadkach opuszczenie sypialni i spacerowanie po mieszkaniu). Jeśli jednak taki stan pojawił się po raz pierwszy u Pana mamy w dorosłym życiu, to jest to wskazanie do wykonania diagnostyki neurologicznej. Lekarz neurolog powinien ocenić, czy należy zrobić badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej mózgu.

Lunatykowanie jest zazwyczaj związane z niehigienicznym trybem życia, stanami depresyjnymi i lękowymi, które powodują, że człowiek jest w złej formie psychicznej, która zaburza sen lub może pojawić się po nagłych zmianach życiowych, jak przeprowadzka do innej strefy czasowej, nowa praca, praca w trybie zmianowym czy narodziny dziecka. Chodzi o zmianę, w wyniku której nagle zaczynamy mieć sen zbyt krótki i przerywany.
Receptą jest wtedy porządne wysypianie się. Być może Pana mama śpi nieregularnie, chodzi o różnych porach spać, zarywa noce. Na pewno warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na sen. Warto by chodziła spać regularnie, o tych samych porach, unikała zasypiania przy włączonym telewizorze. Jeśli pomieszczenie w którym śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Przywrócenie właściwego rytmu snu może trwać od 6 do 12 tygodni.

Co pomoże przywrócić dobry sen:
• pilnowanie stałej pory chodzenia spać (taka sama w dni robocze i weekendy) i zaplanowanie drzemek w ciągu dnia
• relaksowanie się przed snem, np. medytując, robiąc ćwiczenia oddechowe itp.
• zabezpieczenie sypialni, by nie było tam ostrych przedmiotów, o które mogłaby się potknąć. Na drzwiach, oknach mogą Państwo zawiesić dzwonki, czy inne rzeczy, które przy ich otwieraniu obudzą Pana mamę.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty