Witam serdecznie,
Lunatykowanie u dzieci jest stosunkowo częste. Wynika z niedojrzałości układu nerwowego. U większości dzieci ten problem zanika przed 10 rokiem życia. Zatem, jeśli lunatykowanie u Pani córki nie powoduje u niej ciągłego zmęczenia w ciągu dnia i nie zdarza się to zbyt często nie ma powodów do obaw. W przeciwnym wypadku wskazana byłaby konsultacja z pediatrą. Proszę również pamiętać, żeby zapewnić córce bezpieczeństwo - to znaczy pozamykać okna i drzwi, schować przedmioty, którymi mogłaby wyrządzić sobie krzywdę.
Pozdrawiam
Dzień dobry!
Z punktu widzenia nauki opętanie nie jest możliwe.
Lunatykowanie stosunkowo często występuje u dzieci i zazwyczaj nie świadczy o żadnych poważnych trudnościach. Uważa się, że wynika z niedojrzałości układu nerwowego.
Podczas lunatykowania dziecko może powracać w to samo miejsce - do Waszej sypialni. Mogłoby też jednak wykonywać bardziej skomplikowane czynności, np. szukać jedzenia w lodówce, przebierać się w inne ubrania, wyjmować rzeczy z szafy. Zazwyczaj lunatykowanie nie pozostawia wspomnień, to naturalne, że rano dziewczynka nie wie, co robiła w nocy.
Większość dzieci z lunatykowania wyrasta. Lunatykuje znacznie mniejszy procent dorosłych niż dzieci. Dopiero u nastolatka lub osoby dorosłej, która wciąż regularnie lunatykuje warto szukać tego medycznych lub psychologicznych przyczyn.
Dziecko warto po prostu spokojnie odprowadzić do łóżka. Powszechny jest przesąd, że lunatyka nie wolno budzić, jednak w rzeczywistości nie jest to dla nie niebezpieczne.
Niekiedy lunatykowanie może być wzmagane przez stres, nerwy, rodzinne lub szkolne problemy i konflikty dziecka. Przyczyniać się może także nadmierne przemęczenie lub niedosypianie, nieregularny tryb życia, dieta. Być może mogą Państwo spróbować przyjrzeć się życiu córeczki oraz jej temperamentowi, cechom charakteru, potrzebom. Czy dziewczynka ma nadmiar energii? A może jest raczej dzieckiem zamkniętym w sobie? Może pozytywną zmianą byłoby dla niej nowe hobby lub sport albo zmiana diety, trybu dnia, sposobu i pory zasypiania i wstawania?
Warto też zadbać, aby pomieszczenie, w którym śpi było ciche, spokojne, bezpieczne. Lunatyków często prowokuje do wstania hałas bądź światło.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lunatykowanie u 16-latki – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Z czym może wiązać się lunatykowanie? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Co mam zrobić z lunatykowaniem chłopaka? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Lunatykowanie przez jednoroczne dziecko – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Lunatykowanie u 17-latka – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Jak wyleczyć dziecko z lunatykowania? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Problem z lunatykowaniem – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Czy to było lunatykowanie? – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Lunatykowanie i rozmowa przez sen – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Czy powinnam się leczyć z lunatykowania? – odpowiada Agnieszka Jamroży
artykuły
"Boję się cesarki". Blogerka wywołała gorącą dyskusję
"Siadasz na zazwyczaj chłodnym stole operacyjnym,
10 zaskakujących sposobów, żeby zajść w ciążę
Czy ciąża bez stosunku jest możliwa? Większość pow
Byłam w uzdrowisku w Polanicy. Wniosek: o koronawirusie tam zapomnieli
Wakacje to czas, kiedy uzdrowiska zaczynają tętnić