Z czym może wiązać się lunatykowanie?

Mam 16 lat. Parę miesięcy temu miałem sen, który mnie ciągle interesuje, co on może oznaczać. Oto jego opis: leżę w łóżku w swoim domu, a jakaś postać (duch) podaje mi jakiś płyn i w tym śnie czułem, że to piję. Mam jeszcze drugi problem: czasami w nocy lunatykuję i często wstaję z łóżka i stoję nad nim i to się powtarza. Z góry dziękuję za wyjaśnienie mi tego.

Witam serdecznie.

Koszmary senne występują okresowo u większości ludzi, ich powstawaniu sprzyja stres, przemęczenie, stosowanie środków psychoaktywnych i alkoholu. Badaniem znaczenia snów zajmują się psychoanalitycy.

Lunatykowanie jest dość częstym zaburzeniem snu i zdarza się głównie u dzieci, choć może wystąpić po raz pierwszy w wieku dorosłym. U dzieci wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego i z wiekiem może ustąpić. W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę niektóre postacie epilepsji - dlatego wskazana może być ewentualnie konsultacja neurologiczna.

Łagodne postacie lunatykowania zazwyczaj nie wymagają leczenia. W cięższych przypadkach stosuje się leki tłumiące tę fazę snu, w której pojawia się lunatykowanie, które może przepisać psychiatra.

Z pozdrowieniami