Lunatykowanie i zwidy

Witam mam prawie 18 lat i nadal lunatykuje jest to dla mnie bardzo uciążliwe najgorzej gdy mam nocować u koleżanki , wtedy chodzę po pokojach rozmawiam i mam różne ''Zwidy'' jak to sie mówi potocznie :) a nie chce iść do lekarza. Proszę doradźcie co mam zrobić . Najgorsze ze niedługo wyjeżdżam nad morze. Pozdrawiam :)
ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. W pierwszej kolejności warto wyjaśnić przyczynę tego zjawiska.Często za lunatykowanie pośrednio odpowiedzialne są epilepsja, depresja, silny stres, przemęczenie, nadużywanie alkoholu lub kofeiny
czy też występowanie zaburzeń oddechu w czasie snu - zazwyczaj wywołują je nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych (przerost migdałków, skrzywienie przegrody nosa) Konsultacja w Poradni Zaburzeń Snu jest również wskazana: celem różnicowania z innymi zaburzeniami snu oraz ewentualnych dalszych zaleceń.

0

Witam,
z tego, co opisujesz, wygląda na to, że jest to już dłuższy problem. Mimo niechęci do wizyty u lekarza, proponuję taką konsultację. Należy sprawdzić pod kątem neurologicznym, czy wszystko jest w porządku. W pewnych sytuacjach lekarz może także przepisać odpowiednie leki.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem z lunatykowaniem

Dzień dobry. Chyba mam problem z lunatykowaniem. Przebieram się lub zdejmuję część ubrania przez sen, zauważam to dopiero po przebudzeniu. Zwróciłam uwagę również na to, iż niektóre przedmioty w pokoju są przesunięte, zrzucone na podłogę. Czy i z jakim lekarzem powinnam się skontaktować?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam,

w przypadku epizodów lunatykowania u dorosłych nie trzeba się martwić jeśli epizody takie występowały również w dzieciństwie (wliczając w to siadanie w łóżku, odkrywanie ciała, sięganie po coś, siadanie na brzegu łóżka ze spuszczeniem nóg i rozglądaniem się po sypialni, kolejnym etapem jest krótkotrwałe wstanie, i w rzadszych przypadkach opuszczenie sypialni i spacerowanie po mieszkaniu). Jeśli jednak taki stan pojawił się po raz pierwszy u Pani w dorosłym życiu, to jest to wskazanie do wykonania diagnostyki neurologicznej. Lekarz neurolog powinien ocenić, czy należy zrobić badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej mózgu.
Lunatykowanie jest zazwyczaj związane z niehigienicznym trybem życia, stanami depresyjnymi i lękowymi, które powodują, że człowiek jest w złej formie psychicznej, która zaburza sen lub może pojawić się po nagłych zmianach życiowych, jak przeprowadzka do innej strefy czasowej, nowa praca, praca w trybie zmianowym czy narodziny dziecka. Chodzi o zmianę, w wyniku której nagle zaczynamy mieć sen zbyt krótki i przerywany.
Receptą jest wtedy porządne wysypianie się. Być może śpi Pani nieregularnie, chodzi o różnych porach spać, zarywa noce. Na pewno warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na sen. Warto by chodziła Pani spać regularnie, o tych samych porach, unikała zasypiania przy włączonym telewizorze. Jeśli pomieszczenie w którym śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Przywrócenie właściwego rytmu snu może trwać od 6 do 12 tygodni.

Co pomoże przywrócić dobry sen:
• pilnowanie stałej pory chodzenia spać (taka sama w dni robocze i weekendy) i zaplanowanie drzemek w ciągu dnia
• relaksowanie się przed snem, np. medytując, robiąc ćwiczenia oddechowe itp.
• zabezpieczenie sypialni, by nie było tam ostrych przedmiotów, o które mogłaby się Pani potknąć z pewnością wpłynie na poczucie bezpieczeństwa. Na drzwiach, oknach może Pani zawiesić dzwonki, czy inne rzeczy, które przy ich otwieraniu obudzą Panią.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0

Najlepiej do psychologa. Problemy z lunatykowaniem u dorosłych mają 3 przyczyny: niewysypianie się (pomaga regularny sen+drzemki w dzień), problemy psychiczne, 3 grupa to osoby po nagłych zmianach życiowych.
Pozdrawiam.

0

W uzupełnieniu.
Należy wykonać badania np polisomnografia, badanie EEG i ustalić czy nie ma " choroby" która wywołuje takie zachowania. Dobrze też byłoby by byli świadkowie Pani zachowań
.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to mogło być lunatykowanie?

Witam! Otóż może to nie typowe pytania. Ale nigdy tak nie miałam. Ale dzisiaj do 3/4 z chłopakiem piliśmy trochę. Jeszcze normalnie kontaktowałam i nie byłam pijana ani nic. Robiłam babci kanapki z tata dawałam leki babci poszłam się wykąpać. I koło 5 położyliśmy się spac tzn oglądaliśmy film ale urwał mi się film mogłam zasnąć. Miałam utratę świadomości pierwszy raz w życiu. Obudziłam sie przy lodowce. Po czy poszłam znowu do góry się położyć. Ale nic nie pamietam. A obudziłam się w łóżku rodzicow. Nic nie pamietam. Nie mam przebłysków żebym przypomniała sobie. A na dodatek od 4dni cały czas mnie boli głowa. A dzisiaj po tej akcji obudziłam się o 16 jakoś i powinnam być wyspana a cały czas czuje się senna. Co to może być? Powinnam iść się przebadać ? Co to może być? Chłopak mówi ze to lunatykowanie. Ale to jest pierwszy raz. Tata z mama strasznie się martwią. Mama mówi ze ściemniam. A tata ze mogłam coś brać lecz nic nigdy nie brałam. Mówi ze nie może się to więcej powtórzyć i mam sobie wszystko przypomnieć. A ja nie potrafię bo mam pustkę w głowie. Mówi ze mogę być chora psychicznie bądź to patologia ze w tak młodym wieku mam utratę pamięci i świadomości. Proszę o pomoc! Co mam zrobić? I może ktoś mnie uspokoi co ze mną jest nie tak?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam! Wskazana konsultacja w P.Z.P., EEG, także po prowokacji bezsennością, profil osobowości, poziom lęku i niepokoju wewnętrznego. Bardzo pomocne byłoby Wideo-EEG. Powinni sprawę wyjaśnić i zaproponować rozwiązanie. Powodzenia W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty