Problem z bezsennością przygodną od trzech lat

Od 3 lat mam problemy z tzw. bezsennością przygodną. Polega to na tym, że np. w miesiącu 3 tygodnie śpię świetnie, po czym nagle pojawiają się ogromne problemy: trudności z zaśnięciem i utrzymaniem snu połączone z budzeniem się po zaledwie kilku h. (3 - 4). takiego "szarpanego spania". Problem trwa jakiś czas po czym znów wraca normalny sen.Proszę o pomoc co robić w trakcie tych epizodów. Łączy się to z b. złym samopoczucie i stresem zw. z zasypianiem. Dodam, że nie działa na mnie zolpidem.

Proszę Pana,
Bezsenność można wiązać ze zwiększonym pobudzeniem. Pobudzenie może wynikać z jakiegoś rodzaju zadania, które przed Panem stoi. Proszę sprawdzić wewnętrznie, co mogłoby być tym zadaniem. Generalnie pobudzenie może wynikać z przesadzonej ważności tego zadania, lub z poczuciem że Pan miałby niewystarczające zasoby by sprostać zadaniu. Co robić? Obniżyć ważność tego zadania, oraz wprowadzać się w stan zasobności.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry. Ważne jest ustalenie czy przed tymi okresami bezsenności w Pana życiu dzieje się coś konkretnego, wydarzenie, stres? Poza tym przyczyną może być również jakiś nieuświadomiony konflikt. Trudno w tym miejscu jednoznacznie odpowiedzieć jakie moga być przyczyny.

Ważne aby wykształcił Pan określone nawyki związane ze snem: kładzenie się o stałej porze, wyciszenie na min. godzinę przed snem. Pozdrawiam.