Co się dzieje z moją koleżanką?

Witam, mam 15 lat od dłuższego czasu przyjaźnie się z moją koleżanką z klasy, zawsze uważałem ją za dziwnego człowieka, bowiem była wybuchowa, wszyscy jej dokuczali i przezywali ją... Teraz się z nią dobrze dogaduję dzięki sms-om, w szkole nie wygląda abyśmy utrzymywali jakieś kontakty. Zawsze powtarzała mi, że ona nie ma "dołków" (ja takowe posiadam, dość często). Na lekcji niekiedy mówi, że jakby zginęła to nikt by nie płakał. Ostatnio napisała mi dziwnego sms-a, chodziło w nim mniej więcej o samobójstwo! Cały czas utrzymuje, że jest niechcianym dzieckiem, jest bardzo wierząca, szuka porad u innych, mówiła mi, że boi się ludzi, i że tylko śmierć może ją wybawić. Ja zmieniłem o niej zdanie, ona chce pomagać mi, ale ja nie chce pomocy, wolę pomóc jej, namawiałem ją na psychologa, ale powiedziała, że nie pójdzie, bo jej i tak nie pomoże... Usiłowałem jej tłumaczyć, że psycholog dużo może pomóc, bo sam czasem do niego chodzę... Dodam jeszcze, że ja staram się wesprzeć ją jakoś, ale się nie da jest nieco skryta. Co mam zrobić co jej jest?

Witam!

Zachowanie Twojej koleżanki może być spowodowane różnymi czynnikami i warto, żebyś starał się z nią o tym porozmawiać. Piszesz, że ona uznaje siebie za niechciane dziecko. Możliwe, że jej rodzice nie poświęcają jej odpowiednio dużo uwagi i troski. Dochodzą do tego odrzucenie ze strony rówieśników oraz dolegliwości wieku dojrzewania.
Bardzo dobrze, że jesteś przy niej i starasz się ją wspierać. Uważam, że zachęcanie jej do wizyty u psychologa jest jak najbardziej wskazane. Obawiam się, że w jej przypadku należałoby także skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Jednak na taką wizytę muszą wyrazić zgodę jej rodzice.
Jeśli stan psychiczny Twojej koleżanki będzie się pogarszał i nie będzie chciała korzystać z pomocy specjalistycznej, powinieneś poinformować o tym jej rodziców. Tylko jej prawni opiekunowie będą mogli w tej sprawie zareagować, by otrzymała odpowiednią pomoc, ponieważ jest niepełnoletnia. Jeśli Twoja koleżanka napisze Ci lub powie, że zaplanowała samobójstwo, należy sprawę zgłosić na policję. Zachęć swoją koleżankę do korzystania z pomocy telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Ty także możesz z niego korzystać.
Warto, byś nie rezygnował z pomocy psychologa i rozmawiał także o problemach, jakie wynikają ze znajomości z Twoją koleżanką. Znalazłeś się w trudnej sytuacji i ważne jest, byś sam również dbał o siebie i swoje samopoczucie. Wtedy będziesz mógł pomagać także i jej.

Pozdrawiam