Jak pomóc koleżance, którą denerwują ludzie?

Witam, Moja przyjaciółka ma 15 lat. Od zawsze denerwowali ją ludzie. Proste ich zachowania. Zauważyłam, że bierze leki nasenne i uspokajające. Gdy ich nie weźmie, trzęsą jej się ręce. Ostatnio w szkole zdenerwowała ją koleżanka. Stwierdziła, że musi iść do psychiatry. Poszła tam w poniedziałek. Cały dzień nie odbierała ode mnie telefonów i nie odpowiadała na sms-y. We wtorek znowu próbowałam się z nią skontaktować. Napisała mi tylko sms-a, że "jest źle". Strasznie się wystraszyłam. Okazało się, że lekarz nie mógł jej przyjąć, a ona siedzi zamknięta w pokoju, w ciemnościach. Nie wychodzi, nie odzywa się do nikogo. Dzisiaj napisała mi, że jej samej jest dobrze, że boi się wyjść, ale nie boi się, że ktoś ją skrzywdzi. Boi się po prostu, że ktoś ją zdenerwuje. Do szkoły nie chodzi od kilku dni. Strasznie się o nią martwię i nie wiem, co mogę zrobić, jak mam jej pomóc i co jej może pomóc. Proszę o radę.

Witam!

Twoja koleżanka powinna skonsultować się z psychiatrą. Jednak, by lekarz mógł ją przyjąć potrzebni są jej rodzice, ponieważ jest niepełnoletnia.
Ty możesz powiedzieć im o tym problemie, gdyż oni mogą jej pomóc i zabrać ją do lekarza lub psychologa. Mogłabyś porozmawiać o problemie koleżanki z nauczycielem wychowawcą lub pedagogiem szkolnym. Oni również mogą zainterweniować w sprawie Twojej koleżanki.

Pozdrawiam