Co to jest BI-RADS 3?

Mam 57 lat, a od dwóch lat problemy z piersiami. Dwa lata temu miałam usuniętą torbiel z lewej piersi. Chodzę na rutynowe badanie piersi. Ostatnio w lipcu robiłam mammografię z sonomammografią piersi. Wynik tego badania był następujący: Stan po tumorektomii piersi lewej. W piersi prawej w rzucie ogona Spence, a widoczne asymetryczne zagęszczenie, wykonano zdjęcie z uciskiem - zmiana nie uległa całkowitemu rozprojektowaniu. Obraz bez ewidentnych cech podejrzanych Bi-Rads 3. Lekarz zlecił zrobienie rezonansu magnetycznego. Proszę bardzo o wyjaśnienie, czy jestem chora na raka piersi? Nadmieniam, że moja mama również miała problemy z chorobą nowotworową.
57 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani!

Systemem BI-RADS posługują się lekarze radiolodzy przy opisywaniu zdjęć mammograficznych. Bi-RADS 3 oznacza obecność w piersi zmiany o charakterze najprawdopodobniej łagodnym (ryzyko, że zmiana może być złośliwa wynosi poniżej 2%, więc jest bardzo niskie). Oznaczenie to wskazuje jednak na konieczność obserwacji zmiany lub dalszej diagnostyki (np. badanie rezonansu magnetycznego). Jest to szczególnie ważne, jeśli w najbliższej rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe.