Co to jest? Załamanie? Myśli samobójcze? Co?

Mam 17 lat. Jakieś cztery lata temu rodzice się rozwiedli przez problem alkoholowy ojca. Przeprowadziliśmy się. Gimnazjum jakoś przeszło... nigdy nie uczyłam się jakoś specjalnie wybitnie, tak na trójkach mniej więcej. Poszłam do liceum, ale się przepisałam - nie wiem nawet dlaczego, wmówiłam sobie chyba, że sobie nie daje rady. Teraz chodzę do technikum. Na lekcjach wkładam słuchawki do uszu i słucham muzyki... jedynie dzięki niej jest mi jakoś lepiej. To się zaczęło parę miesięcy temu. Kiedyś ciągle na coś czekałam, miałam jakiś cel, cieszyłam się, byle czym. Ale to minęło. Przecież mam koleżanki, super brata, z którym mogę pogadać, mamę, która się troszczy jak nikt inny... Dlaczego jest mi źle? Teraz jest tak, że kładę się wieczorem do łóżka i myślę sobie, czym tu się przejmować, przecież zawsze jest to jedno "ewakuacyjne wyjście", z którego można skorzystać... To jest coś, czego nie potrafię określić! Wydaje mi się, że słyszę jakieś głosy, łzy same spływają mi po policzkach, nawet nie jestem świadoma, dlaczego płaczę, tak po prostu. Mam taki cholerny ucisk w brzuchu, wszędzie... Jakiś ból wewnątrz. Myślałam już nawet, jak to zrobić... Nie widzę siebie za parę lat, jakoś sobie tego nie wyobrażam... już nie wybiegam w przyszłość tak jak kiedyś... myślę co najwyżej o kolejnym dniu... Chciałabym zniknąć, nic nie czuć... albo zasnąć, nie budzić się tak jak zawsze, nie myśleć...

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
opisane przez Ciebie objawy są wskazaniem do wizyty u lekarza psychiatry. Symptomy, w szczególności myśli samobójcze, są bardzo niebezpieczne i nie należy tego ignorować. Proponuję Ci, żebyś szczerze porozmawiała z mamą lub bratem - to bardzo ważne, żebyś miała oparcie w najbliższych. Z pomocy specjalisty możesz skorzystać między innymi w Poradni Zdrowia Psychicznego, poproś mamę, żeby umówiła Cię na wizytę.
Pamiętaj, że masz za sobą bolesne doświadczenia – wychowywałaś się w domu, gdzie występował problem z alkoholem, dodatkowo przeżyłaś rozwód rodziców. Z pewnością odbiło się to na Twojej psychice. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Podjęcie terapii pozwoli Ci na przepracowanie tych trudnych momentów i pomoże określić, z czego rzeczywiście wypływają Twoje obecne problemy.
Najważniejsze jest jednak to, żebyś w pierwszej kolejności udała się do psychiatry, co pozwoli na postawienie diagnozy i ewentualne rozpoczęcie leczenia. Następnym krokiem może być podjęcie terapii.
Pozdrawiam Cię serdecznie