Co w takim razie powinienem robić, żeby te objawy wyciszyć?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy zażywam lek o nazwie Zoloft. Mam nerwicę lękową. Nie ukrywam, że po braniu tego leku polepszyła mi jakość życia, zacząłem lepiej zasypiać, na nowo śmiać się i ogólnie lepiej się czuję, lecz od dłuższego czasu stan mojego serca jakby się pogorszył, tzn czuję kołatanie, lub jego przyspieszenie, bywa że jest mi słabo i mam zawroty oraz bóle głowy, szczególnie z tyłu oraz bóle rąk. Dopadają mnie również mini lęki i odczuwam stres, przynajmniej tak mi się wydaję. Przy tych objawach znów zaczynam wmawiać sobie choroby. Relaks na niewiele pomaga, nawet przy śmiechu, podczas leżenia, lub wstawania z łóżka, lub przebudzeniu się w nocy/rano dostaję nerwicy serca, bólu rąk, niekiedy zawrotów głowy, jest jakby coraz gorzej ze mną pod względem fizycznym, mimo, że zacząłem uprawiać sport i staram na nowo odnajdywać radość z życia. To wszystko dzieje się bez konkretnej przyczyny. Zacząłem psychoterapię, lecz dopiero jestem po kilku sesjach. Boję, że nigdy mnie to nie opuści, lub na coś zachoruję, a tego nie zniosę. Przeczytałem, że na stres i na wyciszenie pomaga Ashwaganda, lecz ponoć nie można łączyć jej z lekami antydepresyjnymi m.in. inhibitorami wychwytu zawrotnego serotoniny (np. Zoloft), czy to jest prawda, bo ponoć objawy lękowe mogą się nasilić?. Co w takim razie powinienem robić, żeby te dziwne objawy wyciszyć? Poprosić lekarza psychiatrę o zmianę leku, lub wspomagać się innymi specyfikami? Jedyne czego pragnę, to wrócić do normalności, nawet gdybym miał do końca życia zażywać antydepresanty.
MĘŻCZYZNA, 33 LAT około miesiąca temu

Witam,

Rozumiem, że masz trudności związane z zażywaniem Zoloftu (sertraliny) na nerwicę lękową. Choć początkowo zauważyłeś poprawę, teraz doświadczasz nowych objawów, takich jak kołatanie serca, zawroty głowy, bóle głowy i rąk oraz nasilone lęki. Martwisz się również interakcją między Zoloftem a ashwagandhą.

Oto kilka kroków, które możesz podjąć:

Konsultacja z lekarzem psychiatrą:

Ważne, abyś skontaktował się z lekarzem, który przepisał Ci Zoloft, i omówił nowe objawy. Lekarz może zdecydować o dostosowaniu dawki lub zmianie leku.

Ocena fizyczna: Sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub kardiologa, aby ocenić stan zdrowia Twojego serca i wykluczyć ewentualne problemy kardiologiczne.

Psychoterapia: Kontynuowanie psychoterapii jest kluczowe. Omów wszystkie objawy z terapeutą i pracujcie wspólnie nad technikami relaksacyjnymi oraz strategiami radzenia sobie ze stresem.

Ashwagandha może wchodzić w interakcje z lekami antydepresyjnymi, dlatego przed jej zażyciem skonsultuj się z lekarzem.

Możesz próbować różnych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, ćwiczenia oddechowe, które mogą pomóc w redukcji stresu i lęku.

Jeśli nie jesteś w stanie lub nie masz ochoty na techniki relaksacyjne to umiarkowana aktywność fizyczna w Twoim przypadku była by nieodzowna, ponieważ ćwiczenia mogą pomagać w redukcji objawów lękowych. Unikaj jednak przetrenowania i "słuchaj" swojego ciała.

Istotne są rozmowy z bliskimi czy dołączenie do grup wsparcia. Takie interakcje społeczne są pomocne w radzeniu sobie z lękami, obawami i stanowią nieodzowną podstawę zdrowego funkcjonowania psychicznego i są wysoce terapeutyczne.

Proszę, nie zmieniaj samodzielnie dawki leku ani nie dodawaj nowych suplementów bez konsultacji z lekarzem. Zmiany w leczeniu powinny być zawsze nadzorowane przez specjalistę.

Mam nadzieję, że te sugestie okażą się pomocne i wkrótce poczujesz się lepiej.

Mieczysław Bakun