Co znaczą te powiekszone węzły chłonne u córki?

Dziewczynka lat 5, uczulona na nabiał i jaja (stosujemy zgodnie z zaleceniem dietę eliminacyjną) ma powiększone jednostronnie (prawa strona) węzły chłonne od ponad roku. 3 "grudki" ok 0,5-1cm, niebolesne i ruchome. Dwóch lekarzy (pediatra i alergolog) powiedziało, żeby się nie przejmować. Zrobiliśmy USG i też wyszło ok. Niedawno spędziliśmy nad polskim morzem 3 tygodnie i węzły prawie całkiem znikły. Teraz, 2 tygodnie po powrocie znów się powiększyły. Z czego to może wynikać? Coś z tarczycą (niedobór jodu?). Komu możemy jeszcze pokazać te węzły?

Czasami to taka uroda węzłów. One nas bronią przed sepsą i powiększają się w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych. To nasi obrońcy. Bez nich nie dało by się przeżyć nawet paru dni. w razie wątpliwości należ zrobić BAC węzłów, morfologię krwi, OB, CRP.