Co znaczy moje tk zatok?

Dzień dobry, proszę o interpretacje wyniku tomografii komputerowej zatok. Oczywiście umówiłem się już do specjalisty natomiast na konsultacje będę czekał tydzień a już chociaż mniej więcej chciałbym wiedzieć na czym stoję. Badanie wykonano warstwą grubości 0,625 mm w płaszczyznach poprzecznych, przed i po dożylnym podaniu 120 ml środka kontrastowego Omnipaque 350. Wykonano fazę podstawową, tętniczą i późną żylną. Wtórnie wykonano rekonstrukcje MPR. Dane ze skierowania: Guz zatoki klinowej ww Na pograniczu kości klinowej lewej i sitowia nieprawidłowa masa wielkości 17 x 17 x 23 mm (wymiar poprzeczny x a-p x wysokość), dobrze odgraniczona od otoczenia, z intensywnymi zwapnieniami w części środkowej i nierównej grubości sklerotyczną obwódką, bez wyraźnego wzmocnienia pokontrastowego części miękkich (35 jH w fazie podstawowej i tętniczej, 40 jH w żylnej). Masa na odcinku ok. 10 mm tworzy ścianę przyśrodkową oczodołu (część stożkową) i kanał nerwu wzrokowego, w bezpośrednim przyleganiu mięsień prosty przyśrodkowy i nerw wzrokowy, bez uwidocznionych cech naciekania i modelowania. Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. Drobne zmiany śluzówkowe w dnic prawej zatoki szczękowej, poza tym zatoki prawidłowo powietrzne. Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne. Niewielkie prawowypukłe skrzywienie przegrody nosa. Zgrubienia błony śluzowej małżowin nosowych dolnych z zachowaną drożnością przewodów nosowych. Wnioski: Nieprawidłowa masa na pograniczu kości klinowej i sitowia lewego, bez cech naciekania otoczenia. Węzły chłonne w zakresie objętym badaniem niepowiekszone.

DO OMÓWIENIA Z LARYNGOLOGIEM

Guz zatoki klinowej ww Na pograniczu kości klinowej lewej i sitowia nieprawidłowa masa wielkości 17 x 17 x 23 mm (wymiar poprzeczny x a-p x wysokość), dobrze odgraniczona od otoczenia, z intensywnymi zwapnieniami w części środkowej i nierównej grubości sklerotyczną obwódką, bez wyraźnego wzmocnienia pokontrastowego części miękkich (35 jH w fazie podstawowej i tętniczej, 40 jH w żylnej). Masa na odcinku ok. 10 mm tworzy ścianę przyśrodkową oczodołu (część stożkową) i kanał nerwu wzrokowego, w bezpośrednim przyleganiu mięsień prosty przyśrodkowy i nerw wzrokowy, bez uwidocznionych cech naciekania i modelowania. Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. Drobne zmiany śluzówkowe w dnic prawej zatoki szczękowej, poza tym zatoki prawidłowo powietrzne. Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne. Niewielkie prawowypukłe skrzywienie przegrody nosa. Zgrubienia błony śluzowej małżowin nosowych dolnych z zachowaną drożnością przewodów nosowych. Wnioski: Nieprawidłowa masa na pograniczu kości klinowej i sitowia lewego, bez cech naciekania otoczenia. Węzły chłonne w zakresie objętym badaniem niepowiekszone.

Ważna kompleksowa ocena Pacjenta ; Trudno powiedzieć bez badania i analizy wyników, historii choroby... Wskazana pełna konsultacja neurologiczna ; WAŻNY PACJENT i objawy, wywiad, nastrój, wyniki Konieczna pełna konsultacja: wywiad, badanie, , przejrzenie wyników badań jakie czynniki ryzyka: żylaki, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, inne schorzenia ??? Jaki stan obecny ? Pozdrawiam i zapraszam; . dr n. med Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska ;specjalista neurolog, migrenolog