Co znaczył ten ból przy pierwszym stosunku?

Jestem kobietą i mam 22 lata. Próbowałam kilka razy stracić dziewictwo z dwoma różnymi chłopakami i nie wychodziło. Moja pochwa była odpowiednio nawilżona, lecz odruchowo zaciskałam nogi. Czułam ból, gdy członek wchodził do pochwy, lecz nie wiem czy błona została przebita, nie było żadnej krwi. Co mam zrobić, aby to nie była dla mnie udręka, a przyjemność? Mam wrażenie, ze to jest jakaś psychiczna blokada.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niewykluczone, że Pani problem ma swoje źródło w lęku oraz stresie – wówczas pomocna może okazać się rozmowa czy też cykl rozmów z psychoterapeutą. Jednak zanim do tego dojdzie warto również skonsultować swoje dolegliwości z ginekologiem – do niego powinna się Pani udać w pierwszej kolejności, by wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Warto wiedzieć, że czasami sama budowa błony dziewiczej może utrudniać pierwszy... a także kolejne razy. Choć zazwyczaj ma ona kształt sierpowaty i jest słabo ukrwiona, a zatem ból oraz krwawienie właściwie nie występują, to niestety bywa, że błona zasłania niemal całe wejście do pochwy. Więcej o błonie dziewiczej, a także bólu związanym z pierwszym razem piszą nasi specjaliści w odpowiedź na pytanie internauty: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-pierwszy-raz-boli. Gdy ginekolog uzna, że ze strony medycznej nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia, a seks mimo to będzie udręką, zdecydowanie warto pomyśleć o psychoterapii. W skrajnych przypadkach dyskomfort związany ze współżyciem wynika z tzw. genofobii, czyli irracjonalnego lęku przed seksem. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lek-przed-stosunkiem. Proszę również pamiętać, że nieudane zbliżenia seksualne i stres mogą negatywnie odbijać się na kolejnych próbach i potęgować dyskomfort. Czasami wystarczającym „lekiem” na takie problemy jest odpowiedni partner, czas oraz zaufanie. Jeśli jest Pani zainteresowana, w naszym artykule pojawia się kilka rad odnośnie pierwszego stosunku: https://portal.abczdrowie.pl/jej-pierwszy-raz. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry, trudno o przyjemność, gdy cel jest instrumentalny. W Pani wypowiedzi moją uwagę przykuwa to mocno akcentowane pragnienie utraty dziewictwa. Z pewnością związek oparty na zaufaniu, miłość wzajemna jest tym co naturalnie powoduje, że zbliżenia seksualne są radością, a więc są też przyjemne. Zastanawia mnie więc, w jakich okolicznościach odbywało się współżycie u Pani. Być może jest tak, jak Pani pisze - jest jakaś psychiczna blokada. W takim przypadku warto rozważyć konsultację psychologiczną lub seksuologiczną. Dodam, że zaciskanie nóg jest reakcją ciała, któro broni się przed penetracją. Warto też pamiętać, że u wielu osób pierwszy stosunek seksualny może być bolesny. Częściowo jest to naturalne. Swojego ciała, ciała partnera trzeba się nauczyć, by czerpać przyjemność z seksu. Oczekiwanie, że od początku będzie jak w filmach jest nierealistyczne i skazane na frustrację. Pozdrawiam serdecznie.