Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 7 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zrobić aby mieć cholesterol w normie a nie chudnąć?

Mam 44 lata, jestem SZCZUPŁY-74kg/180cm i mam WYSOKI CHOLESTEROL (HDL-53, LDL-193, Triglic.98) Zdrowo się odżywiamy, bo żona ma nadwagę. W naszej kuchni nie występuje smalec, nie smażymy na tłuszczu, jemy jog. natur., zupy gotowane na drobiu, staramy się jeść ryby, owoce, warzywa, unikamy słodyczy. Jeśli zacznę jeszcze bardziej restrykcyjnie się odżywiać, będę chudł (kiedyś ważyłem 67kg), NIE CHCĘ BRAĆ STATYN!!! Jakie dodatkowe badania mogę zrobić? Co jeść, by obniżyć cholesterol, a nie chudnąć?
MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu

Grejpfrut na odporność

Witam Pana,
Należy ograniczyć produkty zawierające dużą ilość cholesterolu. Ograniczenie do minimum, a najlepiej rezygnacja z takich produktów to podstawa diety.
Produkty obfitujące w cholesterol:
• masło,
• podroby,
• czerwone mięso,
• żółtka jaja.
Jeśli chodzi o te ostatnie, jest wokół nich wiele kontrowersji. Mają jednak podwyższony poziom cholesterolu we krwi, warto żółtka chociażby ograniczyć.
Proszę także stosować zamienniki:
• Czerwone, tłuste mięso na drób i ryby morskie.
• Masło na margarynę dobrej jakości, a jeszcze lepiej olej roślinny.
• Produkty mleczne pełnotłuste na te z maksymalnie 1,5 procentową zawartością tłuszczu.
Powinien Pan także zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Jedną z funkcji błonnika pokarmowego jest obniżenie poziomu złego cholesterolu. Szczególną rolę gra nierozpuszczalna frakcja błonnika pokarmowego, która fermentując w jelitach, tworzy związki zmniejszające działanie enzymu potrzebnego do syntezy cholesterolu. Proszę pamiętac o odpowiednim przygotowywaniu posiłków. Całkowicie należy zrezygnować ze smażenia. Najlepiej zastąpić je gotowaniem w wodzie, gotowaniem na parze, duszeniem, pieczeniem w folii czy rękawie. Proszę pić min. dwa litry niesłodzonych płynów dziennie. Może być to woda mineralna niegazowana, ale też herbatki owocowe czy ziołowe. Zakłada się, że na każdy kilogram naszego ciała powinniśmy wypijać 30 ml płynów na dobę.
W zmniejszaniu poziomu cholesterolu prócz diety pomoże również regularny wysiłek fizyczny.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk


Specjalista w zakresie dietetyki.
0

Dzień dobry,

proszę się skontaktować z dietetykiem, który odpowiednio ją zbilansuję pod kątem Pana wyników badań. Wówczas nie będzie potrzeby stosowanie leków.

POzdrawiam
JOanna Wardenga

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy