Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zrobić, gdy HTZ nie skutkuje?

Mam 52 lata. Od dwóch lat mam objawy menopauzy i brałam różne doustne leki hormonalne. Na początku, tzn. parę cykli, była poprawa, a potem wszystkie objawy, szczególnie uderzenia gorąca z częstotliwością co godzinę wracały. Po roku brania różnych doustnych hormonów zrobiłam poziom hormonów i okazał się niższy podczas brania leków niż bez nich. Mój lekarz doszedł do wniosku, że moja wątroba nie przyswaja leków i zaczęłam brać lek w postaci plastrów Fem7 Combi. I znowu trzy cykle była poprawa i teraz objawy menopauzy wracają. Nie wiem już, co mam robić. Czy na taki stan rzeczy może mieć wpływ to, że cierpię na egzemę i często biorę leki sterydowe. Jest mi bardzo trudno tak żyć, dlatego bardzo proszę o jakieś wskazówki, czy jest dla mnie jakiś skuteczny lek. Pozdrawiam serdecznie.
52 LAT ponad rok temu

Suplementy diety w menopauzie

Menopauza to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. Jak sobie radzić w tym czasie? Na pewno warto zmienić tryb życia, a przede wszystkim dietę. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o suplementach diety w menopauzie.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Sterydy, które bierze Pani z powodu problemów skórnych, nie mają wpływu na poziom hormonów, tym bardziej, że stosuje je Pani zapewne zewnętrznie (prawie wcale nie wchłaniają się przez skórę). Każdy organizm jest nieco inny i często lek, który niweluje dany objaw u większości osób, okazuje się zuełnie nieskuteczny u pozostałych. Może Pani wypróbować jeszcze inne preparaty przezskónej HTZ, a jeśli nadal nie będzie trwałego efektu - poprosić lekarza o zmianę leku hormonalnego na inny. Niedawno odkryto, że uderzenia gorąca mogą być skutecznie zwalczane przez niektóre leki przeciwderesyjne (np. wenlafaksynę). Żeby je złagodzić, warto stosować także naturalne metody, jak regularny wysiłek fizyczny, rzucenie lub ograniczenie palenia, zdrowa dieta, zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi, unikanie alkoholu, szczególnie czerwonego wina, oraz długo dojrzewających serów i czekolady, które mogą wywołać lub przedłużyć napad. Dobrze też mieć zawsze pod ręką wachlarz i szklankę zimnej wody. Wykazano, że ulgę przynosi również regularne, głębokie oddychanie przeponowe (wdech i wydech powiny trwać po 5-8 s.), ćwiczone dwa razy dziennie po 15 minut oraz w czasie uderzenia gorąca.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy