Co zrobić w przypadku uczucia osłabienia, suchości w ustach, mrowienia w dłoniach i częstomoczu?

Witam. Mam 30lat. Moje dolegliwości są bardzo dokuczliwe. Od maja 2018 mam uczucie, że robi mi się słabo plus to tego w tym czasie ( uczucie gorąca, suchość w ustach, mrowienie w dłoniach, czasami częstomocz). Czasami zawroty głowy do tego ale bez uczucia wirowania. Jest to bardziej takie uczucie skołowania i ucisku w głowie, ale bez bólu głowy. Szczególnie przy pochylaniu i zmianie pozycji. Do tego tachykardia i puls 120 - 140. Miałam robione dwa razy ekg, gdzie wyszedł częstoskurcz, morfologia, mocz, kał, rtg płuc, usg jamy brzusznej gdzie nic takiego nie wyszło. Lekka anemia, biorę żelazo. Miałam też różne bardziej specjalistyczne badania krwi amylaza, ldh, cukier, tarczyca, odczyn wallera rosego i wszystkie wyszły ok. Byłam u kardiologa, który uznał, że mam nerwicę lękową, wcześniej rodzinna też mi tak mówiła, ale mi się nie chce w to wierzyć. Kardiolog zapisał mi Bixebra 5mg i Cital. Po jednej tabletce codziennie rano. Biorę to już prawie trzy tygodnie i szczerze mówiąc, jest troszkę lepiej, ale jeszcze nie do końca, jeszcze miewam te zasłabnięcie i skołowanie opisane wyżej. Mam za dwa tygodnie przyjść ponownie do kardiologa. Objawy te znacznie utrudniają mi funkcjonowanie. Prawie przez to nie wychodzę z domu. Proszę o radę na podstawie mojego opisu. Dodam, że wyżej opisany ucisk i tachykardię mam już przynajmniej od roku jak nie dłużej, nie jest to coś, co się zrobiło nagle. Myślę też czy nie może to być jakieś przewlekłe niedotlenienie (mało się ruszam i mam dużą nadwagę, a objawy tak jak pisałam, zaczynały się u mnie już dawno. ) Aczkolwiek teraz się nasiliło. Należę do osób nerwowych. Łatwo wyprowadzić mnie z równowagi. Pozdrawiam
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
proszę zaufać lekarzowi kardiologowi, który wyklucza choroby serca, sugerując podłoże psychogenne, nerwicowe, które wymaga kompleksowego leczenia psychiatrycznego, kardiolog leczy chore serce, psychiatra/ psychoterapeuta leczy chorą psychikę farmakoterapią równolegle z psychoterapią, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych, proszę rozważyć taką metodę leczenia, decyzja należy do Pani.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty