Co zrobić, żeby schudnąć i wyrzeźbić ciało?

Dzień dobry, mam problem z otyłością. Mam 18 lat, 168 cm i 70 kg. Nie jest to wielki problem, ale marzę o szczupłej sylwetce zamiast o warstwie tłuszczu na każdej części ciała. Rzygnowałam już ze słodyczy i cieszyłam siłowo 3 razy w tygodniu po 20 minut. Efekty były minimalne i pokazały się po 2 miesiącach (dłużej przeważnie nie utrzymywałam). Próbowałam się odchudzić już chyba 5 razy i wciąż mi nie wychodzi. Szczerze, brak mi już nawet motywacji.Co zrobić, żeby schudnąć i wyrzeźbić ciało?

Dzień dobry!

Temat jest bardzo szeroki i nie sposób odpowiedzieć na nie w krótkiej wiadomości i bez osobistego kontaktu. W kwestii diety wyniki badań pokazują, że zdrowa i korzystna dla większości osób jest dieta śródziemnomorska. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy jest to jednak dobra dieta dla Pani, konieczny jest szczegółowy wywiad, analiza Pani dotychczasowej diety, nawyków, stylu życiu, gustów itp. Zdecydowanie warto też założyć, że nowe, zdrowsze nawyki wprowadza Pani na stałe, a nie tylko na kilka tygodni, czy miesięcy.

Podobnie ze sportem - aby odnaleźć rodzaj ruchu odpowiedni dla siebie, konieczna jest dłuższa konsultacja np. z trenerem na siłowni. Być może stwierdzi, że 20 minut treningu to zbyt krótko lub że w Pani sytuacji bardziej odpowiednie będzie cardio niż ćwiczenia siłowe lub połączenie obydwu tych opcji.

Zachęcam do lektury licznych artykułów i książek na ten temat i osobiste konsultacje ze specjalistami, a także założenie, że może Pani wprowadzić dobre zmiany w swoim życiu na stałe, a ewentualny spadek masy ciała i poprawa formy będzie tylko pożądanym "skutkiem ubocznym".

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

niestety nie napisała Pani jakie to były diety odchudzające, przypuszczam, że nie były to indywidualnie zbilansowane diety przez dietetyka.

Powszechnie stosowane diety redukcyjne, tak zwane diety cud, to droga donikąd. Spadek wagi po ich wdrożeniu rzeczywiście będzie spektakularny, ale na krótko. Kiedy kuracja odchudzająca dobiegnie końca, efekt jojo jest niemal gwarantowany. Najlepszym rozwiązaniem dla osób odchudzających się jest racjonalna dieta. Właściwe odżywianie nie jest ani skomplikowane, ani wymagające. Należy wyeliminować złe nawyki żywieniowe i nauczyć się kilku zasad żywienia. Efekt jojo, który następuje po zastosowaniu bardzo restrykcyjnych diet odchudzających, charakteryzuje się błyskawiczną utratą masy ciała i jeszcze szybszym powrotem do dawnej wagi, a nierzadko znacznym zwiększeniem kilogramów. Organizm rozregulowuje się, przemiana materii ulega spowolnieniu, a tkanka tłuszczowa magazynuje coraz większe ilości energii.

Warto w takim układzie zacząć dietę pod kontrolą specjalisty.

Pozdrawiam