Ćwiczenia i dieta na płaski i umięśniony brzuch

Witam, mam pytanie. Ważę 50 kg, mam 172 cm wzrostu. Mam 21 lat. Bardzo chciałabym zgubic trochę kilogramów które zdecydowanie mi przeszkadzają. Nie wchodzę w ubrania które jeszcze niedawno były na mnie dobre Chciałabym uzyskać płaski brzuch z widocznymi mięśniami brzucha, proszę bardzo o konkretna wskazowke jak szybko da się to osiągnąć? Jaka powinnam stosowac diete i jakie ćwieczenia są niebzędne ? Czego zdecydowanie powinnam unikac.Za pol roku wyjezdzam z chłopakiem na urlop i bardzo zależy mi na tym żeby mieć szczupla i zgrabna sylwetke.Blagam o jakies skuteczne sposoby. Serdecznie pozdrawiam. Magdalena
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

z danych, które Pani podała mogę obliczyć Pani BMI (wskaźnik masy ciała). Wynosi on 16,9, co wskazuje na znaczną niedowagę. W związku z tym mało prawdopodobne jest to, żeby Pani brzuch nie był płaski. Jeśli jednak chciałaby Pani zbudować masę mięśniową na brzuchu polecam Pani ćwiczenia kierowane na tą grupę mięśniową. Mogą to być tradycyjne brzuszki, jednak wykonane w prawidłowy sposób (przede wszystkim z rozluźnionym karkiem i stopami leżącymi płasko na podłodze - nie zahaczonymi np. o krawędź łóżka), ale również treningi na siłowni - trener personalny z pewnością wskaże Pani odpowiednią aktywność. Na Pani miejscu nie rezygnowałabym jednak z ćwiczeń angażujących większe partie ciała - zachęcam do zapisania się na zajęcia fitness, tam oprócz ćwiczeń "celowanych" na dane grupy mięśniowe, powinna być rozgrzewka i stretching w końcowej fazie ćwiczeń. Trudno odpowiedzieć na pytanie o szybkość pojawienia się efektów - wiele zależy od Pani determinacji i systematyczności, ale również od prawidłowej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Odnośnie diety - Pani organizm jeszcze się rozwija, zdecydowanie zalecam rezygnację z "diet cud" czy odchudzania po pierwsze dlatego, że waży Pani za mało przy swoim wzroście i może to nieść ze sobą negatywne skutki, po drugie przy wykonywaniu regularnych ćwiczeń fizycznych kaloryczność posiłków powinna być zwiększona i dostosowana do poziomu aktywności. Proszę nie zapominać o zbilansowaniu posiłków - powinny one zawierać składniki pokarmowe ze wszystkich grup (węglowodany, białka i tłuszcze), spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw, regularnych posiłkach (pięciu w ciągu dnia), odpowiednim nawodnieniu - ok1,5litra płynów dziennie. Powyższe zasady są bardzo ogólne i okrojone, więc zachęcam Panią do spotkania z dietetykiem, który na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości i przedstawi Pani zasady i zalety prawidłowego żywienia. Życzę powodzenia i pozdrawiam!

0

Witam serdecznie,

Powinna Pani wprowadzić zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę oraz ćwiczyć systematycznie. W tym momencie waży Pani zdecydowanie za mało. Ciężko jest zbudować mięśnie jak jest Pani taka szczupła. Zdecydowanie Powinna Pani więcej jeść i być na bilansie dodatnim pod względem zapotrzebowania kalorycznego.
Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu, Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Osobiście mogę polecić zestawy: Mel B, FitnessBlender, Odchudzanie bez kitów, Be Fit Woman, Fitappy, XHitDaily, Tiffany Rothe. Przy ćwiczeniach powinna być również zachowana odpowiednia dieta. Nie może Pani przyjmować zbyt mało kcal bo w tym momencie zacznie zachodzić katabolizm i zamiast budować mięśnie będzie je Pani spalać.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Dieta dla Pani powinna być ustalona indywidualnie przez dietetyka, w tej chwili wskaźnik BMI wskazują na niedowagę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty