Ćwiczenia po operacji usunięcia tarczycy

Witam, niedługo będę miała operację wyciecią tarczycy. Chciałabym się dowiedzieć czy po ww. operacji będę mogła wykonywać ćwiczenia - od jakiegoś czasu zaczęłam ćwiczyć by poprawić swoją sylwetkę i zadbac ogólne o wydolność organizmu. Jakie ćwiczenia są wskazane po operacji i jak wygląda sprawa z jedzeniem - czy jest jakaś specjalna dieta której trzeba się trzymać po operacji? Dominika

Dzień dobry Pani Dominiko,

Po zabiegu usunięcia tarczycy otrzyma Pani substytucję hormonalną - w dawce naśladującej fizjologiczne wydzielanie hormonu. Operacja tarczycy nie stanowi przeciwskazań do wykonywania ćwiczeń, oczywiście proszę dać sobie odpocząć przynajmniej jakieś 3 tygodnie po zabiegu i dopiero po tym okresie rozpocząć ćwiczenia. Po zabiegu może się Pani odżywiać tak jak do tej pory, nie ma oficjalnie zatwierdzonych specjalnych diet dla pacjentów po operacji tarczycy. Najlepsza jest tzw. "dieta zdrowego człowieka", wytyczne znajdzie Pani w internecie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz