Czego przyczyną jest przedwczesna i obfita miesiączka?

Witam,
mam 20 lat i od 2 lat mam regularne miesiączki (tzn. co do dnia lub występują dzień przed niż wcześniejsza), są raczej średnioobfite. Jednak obecne krwawienie wystąpiło 5 dni wcześniej niż poprzednie i jest bardzo obfite (z góry przepraszam za kolokwializm, ale nie sposób tego inaczej określić, po prostu „leje się” ze mnie).
Czy przyczyną tego może być deficyt snu (zaburzenie gospodarki hormonalnej), stres i przemęczenie (w czasie sesji), czy istnieje jeszcze jakiś inny powód?
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź:),
Aga20

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Przyczyn takiego stanu może być wiele. Jeżeli problem wystąpił jednorazowo i nie pojawi się w kolejnym cyklu, nie ma powodu do niepokoju. Najczęstszą przyczyną rozregulowania cyklu są zaburzenia hormonalne. Bywa tak, że silny stres oraz przemęczenie wpływają na długość oraz obfitość krwawienia. Nie można oczywiście wykluczyć wielu innych przyczyn dolegliwości.
Jeśli krwawienie nie ustanie lub podobny problem pojawi się przy następnym cyklu, niezbędna będzie wizyta u lekarza specjalisty ginekologa.