Czy 12 nakłuć podczas punkcji lędźwiowej mogło pozostawić jakieś trwałe zmiany?

2 lata temu miałem robioną punkcję lędźwiową.Niestety robiła to stażystka- wynik 11 prób za 12 razem się udało. Na drugi dzień nastąpił silny zespół popunkcyjny, który trwał ok. 2 tygodnie. Od tego czasu bolą mnie plecy w odcinku lędźwiowym, nie mogę dłużej postać czy siedzieć bo pojawia się ten ból. Oczywiście zgłaszałem to lekarzowi, ale stwierdził, że to niemożliwe.Czy 12 nakłuć mogło pozostawić jakieś trwałe zmiany?Dodam, że przed punkcją problemów z plecami nie miałem.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, zalecałbym wykonac badanie obrazowe kręgosłupa w kierunku zmian, jednakże muszę stwierdzic ze jest to mało prawdopodobne żeby w wyniku tylu prób mogło sie stać coś poważnego. Nie jednokrotnie nawet doświadczeni lekarze maja problemy z wykonaniem tej procedury i wątpliwe żeby i w tym przypadku miało to swoje tak negatywne następstwa. Pozdrawiam

Witam!
No cóż punkcja lędźwiowa może spowodować zespół popunkcyjny, ale jeżeli rzeczywiście ma pan takie objawy to radziłbym udać się do neurologa, bo może się zdarzyć tak, że dziura jest na tyle duża w oponie twardej, że płyn non-stop ucieka i stąd te objawy. Wtedy wskazana jest tzw. "plomba z krwi". Stażystka czy inny specjalista też mógłby mieć problem z punkcją lędźwiową, nie można tego zwalać tylko na jej brak doświadczenia, proszę pana mimo tego, że dość często kłuję "w plecy" to zdarzają mi się pacjenci, których nie mogę nakłuć.
Pozdrawiam.