Czy 14-latka jeszcze urośnie?

Witam, mam 14 lat, 154 cm wzrostu i ważę 41 kg. Miesiączkuję od około 4-5 miesięcy. Moja mama ma 161 cm a tata 181 cm. Czy jeszcze mam szansę urosnąć?

Witam! Przewidywany wzrost ostateczny prognozuje się na podstawie wzrostu rodziców: Dla dziewcząt: średnia arytmetyczna wzrostu rodziców – 6,5cm. W Twoim przypadku jest to około 164cm. Oczywiście jest to jedynie prognoza a wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Ważny jest przy tym sposób odżywiania - popularne wśród nastolatek diety odchudzające często prowadzą do niedostatecznej podaży składników pokarmowych i zahamowania wzrastania mimo predyspozycji genetycznych. Po pierwszej miesiączce wzrost dziewcząt nie jest już tak intensywny jak przed, nie mniej jednak możesz urosnąć do około 18 roku życia. Masz na to szczególnie duże szanse jeśli Twoja mama urosła po pierwszej menstruacji. Pozdrawiam.