Czy 2 tomografie w krótkim czasie są niebezpieczne dla zdrowia?
Po 3 tygodniach od wykonania tomografii górnej i dolnej szczęki miałam wykonaną tomografię głowy ( podejrzenie udaru). Czy to nie za dużo i mogę mieć negatywne konsekwencje?

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
choć nie zaleca się częstego wykonywania tomografii komputerowej, to dwa badania w dość krótkim odstępie czasowym nie powinny zaszkodzić.
Ponadto jeśli istniały wskazania do wykonania takich badań, to znaczy, że korzyści diagnostyczne są wyższe aniżeli ewentualne ryzyko. Proszę więc być spokojną i nie martwić się. Nasi eksperci potwierdzają bezpieczeństwo takich badań. Zachęcamy do zapoznania się z ich wypowiedziami na ten temat:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dwie-tomografie-glowy-w-krotkim-odstepie-czasu-sa-bardzo-szkodliwe,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwie-tomografie-komputerowe-w-krotkim-odstepie-czasu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zminimalizowac-skutki-uboczne-promieniowania-podczas-przeswietlenia.