Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy amerykański suplement Laminina jest bezpieczny?

Dobry wieczór, chciałabym zadać pytanie na temat amerykańskiego suplementu Laminina. Czy jest on bezpieczny w stosowaniu? Czy jest przebadany w Polsce ? Czy można to brać w czasie kuracji antybiotykowej Cipronexem ?
KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu

Leki, których nie powinno się zażywać przed operacją plastyczną

Mgr Łukasz Petryka
Mgr Łukasz Petryka Genetyk

Niestety Laminina jest tylko suplementem diety. Producent w ulotce informuje, że preparat ten zawiera czynniki wzrostu fibroblastów (FGF), który jest peptydem. Wszystkie peptydy i białka podawane doustnie ulegają rozłożeniu (strawienie) w przewodzie pokarmowym do aminokwasów i w tej formie są wchłaniane w jelicie. W tego tez powodu insulinę u chorych na cukrzyce podaje się domięśniowo. Należy więc ten preparat traktować jako mieszaninę aminokwasów, z witaminą C i D.
W przypadku czynnika wzrostu nie będzie żadnych interakcji z podanym antybiotykiem, o tyle należy zachować ostrożność przy łączeniu wysokich dawek witaminy D z wieloma lekami.
Nie znam żadnych polskich badań odnośnie tego preparatu, a jak widać skuteczność stosowania peptydowego czynnika wzrostu fibroblastów w tabletkach będzie znikoma. Jedyne pozytywne skutki przyjmowania tego preparatu związane będą z dostarczaniem aminokwasów (budulców białka) powstałych z rozkładu FGF oraz innych obecnych tam peptydów (wg zapewnień producenta).
Należy się mocno zastanowić nad przyjmowaniem tego preparatu zważywszy na jego wysoką cenę.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy