Czy amfetamina uzależnia?

Witam! Biorę amfetaminę co tydzień, ok. 3 działek na imprezie. Poinformuje, że biorę kokainę dwa razy w tygodniu, marihuanę co dziennie i raz w miesiącu LSD. Wydawać się może dziwne, że pytam, bo mogę być uzależniona od tych narkotyków, których obecnie zażywam, jednak chcę wiedzieć, czy dochodzi kolejne uzależnienie. Biorę te narkotyki już od roku, a najwcześniej brałam marihuanę potem doszła kokaina, no i LSD, a na końcu, czyli od miesiąca, amfetaminę. Wiem, że wpadłam w niezłe "bagno", jednak chcę wiedzieć, czy jestem uzależniona od fety. I jak by się dało zapytać: Czy mam szanse wyjścia z nałogu? Pozdrawiam, kobieta w nałogu.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Aby uzyskać odpowiedź na swoje pytanie, proszę spróbować przez najbliższy miesiąc nie używać w ogóle amfetaminy. Jednocześnie proszę nie zwięszać dawek ani częstości stosowania pozostałych substancji. Jeśli nie jest Pani w stanie znieść kilkutygodniowej abstynencji, nie kompensując sobie jej braku innymi substancjami, to oznacza, że jest Pani uzależniona.

Na podstawie opisu problemu można postawić rozpoznanie politoksykomanii, czyli uzależnienia od kilku substancji psychoaktywnych. Na tym przykładzie widać, jak uznawana za ,,bezpieczną" marihuana toruje drogę do innych narkotyków.
Dzieje się tak dlatego, że osoby sięgające po jakiekolwiek substancje psychoaktywne są do tego biologicznie lub społecznie predysponowane, ale również dlatego, że narkotyki, w tym marihuana, wywierają specyficzne działanie na mózg. Zdobywanie marihuany wiąże się również z uzyskaniem dostępu do nielegalnego źródła sprzedaży narkotyków.

Oczywiście ma Pani szansę na ,,wyjście z tego bagna", pomoże w tym silna wola, wsparcie bliskich i terapia prowadzona przez psychoterapeutę uzależnień.

Życzę dobrych decyzji i powodzenia w ich realizacji.