Codzienne palenie marihuany po odstawieniu amfetaminy

witam W wieku 16 lat zaczęłam brać amfetaminę.Trwało to 3 lata- na początku sporadycznie, pózniej nie było dnia bez 'kreski'.Miałam już za sobą doświadczenie z marihuaną-paliłam regularnie przez okres kilku mies,aby złagodzić bardzo nieprzyjemne objawy po odstawieniu amfetaminy.Od 3 lat palę codziennie.Najbardziej doskwiera mi bezsenność,kiedy to decyduje sie rzucic palenie. Z gorszym samopoczuciem i apatia jakos sobie radzę.Nie chce faszerować się chemią, do której mam uraz. Proszę o poradę

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Wszystko zależy od tego jaką ma Pani motywację do odstawienia narkotyków. Bo, przecież zdaje sobie Pani sprawę, że jest Pani uzależniona i stąd nieprzyjemne objawy pojawiające się podczas próby odstawienia. Tylko całkowite odstawienie narkotyków spowoduje, oczywiście po pewnym czasie ustąpienie objawów. W tym celu proszę się zgłosić do najbliższego ośrodka leczenia uzależnień. A swoją drogą dziwi mnie to, że mimo urazu do "chemii" faszeruje się Pani substancjami psychoaktywnymi.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Agata Dusza

Witam serdecznie, samodzielne odstawienie środków psychoaktywnych jest trudne i może wiązać się z różnego rodzaju dolegliwościami psychofizycznymi. Osoby, które mają skłonności do uzależnień, mogą wyjść "na własną rekę" z jednego uzależnienia, ale ostatecznie popadają w kolejne, zastępcze. Może się Pani udać do poradni dla osób uzależnionych i skonsultować ze specjalistą swoją sytuację, ustalić ewentualny program leczenia. Na miejscu dowie się Pani, czy niezbędne będzie włączenie leczenia farmakologicznego, to kwestia indywidualna. Na tego typu spotkaniach, miałaby Pani możliwość ustalenia przyczyn uzależnienia. Gorąco Panią zachęcam do skorzystania z pomocy, nie musi Pani tak cierpieć. Jednak tą decyzję może podjąć tylko Pani. Pozdrawiam.