Czy antykoncepcja miała wpływ na kamienie żółciowe?

Dzień dobry. Mam 21 lat, 29-tego marca usunięto mi pęcherzyk żólciowy. Kamica była bezobjawowa, mialam 4 kamienie do 1,5cm. Stosuje diete zdrową złożona z 5 posiłkow. Jem na dobe max. 40 g tluszczu. Nikt w rodzinie nie mial problemow z pęcherzykiem. Czy mozliwe ,zeby kamienie powstaly przez antykoncepcje? Stosuje ja od 2018 roku. Symbella. Jezeli tak, czy po operacji odstawic tabletki? Moga spowodowac kamienie na przewodach lub drogach zolciowych?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Tamowanie krwawienia za pomocą endoskopu

Endoskopia to rewolucyjna metoda - nie tylko diagnostyczna, ale również terapeutyczna. O tamowaniu krwawienia z użyciem endoskopu opowiada lek. Marcin Radkowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety aż w 60% przypadków kamica ma przebieg bezobjawowy i często dotyczy kobiet. Oczywiście w Pani przypadku może być to trudniejsze do zrozumienia, bo choroba nierzadko jest konsekwencją zaniedbań dietetycznych – kamicą obciążone są kobiety o wyższym BMI i po 40. roku życia. Bardzo często jednak nie udaje się ustalić przyczyny powstawania kamieni żółciowych – co prawda mówi się o możliwym wpływie doustnej antykoncepcji hormonalnej na transport żółci i drogi żółciowe, ale nie jest pewne, czy mają one bezpośredni wpływ na powstawanie kamieni.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-niestrawnosc-wymioty-to-moze-byc-objaw-kamicy-zolciowej.

Stąd też prawdopodobnie nie ma powodu, by rezygnowała Pani z tej formy antykoncepcji, choć warto okresowo sprawdzać parametry wątroby (ALAT, ASPAT, bilirubina). Może Pani też rozważyć stosowanie plastrów antykoncepcyjnych lub zastrzyków, które mają takie samo działanie jak tabletki antykoncepcyjne, ale nie mają żadnego wpływu na układ trawienny.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty