Czy bakteria Helicobacter pylori jest zaraźliwa?

Witam. Wlasnie dowiedzialam sie ze mam bakterie helicobacter, w domu mam 2 letniego synka. Czy jest mozliwe ze moje dziecko tez ja ma? Skad sie bierze ta bakteria? Czy jest to zaraźliwe? Jak mogłam się zarazić? Jestem bardzo zaniepokojona. Nie wiem czym jest Helicobacter pylori. Z czym jest związana ta choroba? Martwię się o synka i nie wiem co mam zrobić. Czuję się okropnie, jakbym miała zarazić moje dziecko. Czy w ogóle jest to możliwe? Jak wygląda leczenie Helicobacter pylori? Czy leczenie jest długotrwałe? Czy ta choroba jest groźna? Czy może być niebezpieczna? Bardzo prosze o odpowiedz. Czuję się zagubiona i przerażona tym, że helicobacter może być zaraźliwe. Dziekuje

Magdalena Mroczek

H. pylori jest bakterią powszechną. W Polsce zarażonych jest ponad 80 proc. populacji dorosłych i ponad 30 proc. dzieci. Do infekcji dochodzi w wyniku kontaktu ze śliną (np. jedzenie tymi samymi sztućcami lub poprzez jedzenie zanieczyszczonymi rękoma.Jeśli Pani ma H. pylori, bardzo możliwe, ze dziecko też ją ma.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Bakteria H.pylori przenosi się stosunkowo łatwo, często podczas picia z tej samej butelki, oblizywania łyżeczki, oblizywania smoczka co jest częstą praktyką u rodziców.
Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Helicobacter pylori jest Gram-ujemną, spiralną bakterią. Mikroorganizm ten kolonizuje przede wszystkim dalszą część żołądka, określaną jako odźwiernik, który przechodzi w dwunastnicę. Jak wykazały badania naukowe, Helicobacter pylori może zakażać także inne tkanki, np. wątrobę lub oko. Bakteria ta występuje u osób z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej żołądka i z wrzodami żołądka. H. pylori odpowiada za objawy ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. bóle brzucha, nudności, dyskomfort). Infekcję H. pylori powiązano także z ryzykiem rozwoju nowotworów żołądka lub chłoniaka żołądka.
Zakażenie jest bardzo powszechne, nawet 70–80% osób dorosłych a 30% dzieci może być zakażonych tą bakterią, jednak nie wszyscy z tego powodu chorują. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową np. poprzez jedzenie ze wspólnych naczyń, picie z tej samej butelki. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie, wraz z wiekiem rośnie odsetek osób zakażonych H. pylori. Dodatkowo więcej zakażeń obserwuje się w krajach rozwijających się.

Leczenie Helicobacter pylori to tzw. terapia eradykacyjna, która obejmuje stosowanie przez 7–14 dni dwóch antybiotyków oraz leku zmniejszającego wydzielanie żołądkowe (inhibitora pompy protonowej). Stosowane antybiotyki to amoksycylina, metronidazol lub klarytromycyna. W szczególnych przypadkach (np. niepowodzeń terapii lub niemożności zastosowania klasycznej terapii) wykorzystuje się inne antybiotyki.