Czy bakteriehelcobacter pylori mogą odpowiadać za powstanie nerwicy?

Witam. Mam 30 lat od okolo 3 miesiecy czuje sie fatalnie ciezkosc na zoladku zaparcia od czasu do czasu bole w nadbrzuszu bole glodowe nudnosci. Wszystkie wyniki idealne. W koncu poszedlem do psychiatry i stwierdzono nerwice lękową lecze sie ponad 3 tygodnie i nic. W koncu zrobilem test z kalu na helcobacter pylori wyszedl dodatni. 5 października mam gastriskopie. Moje pytanie brzmi czy ta bakteria moze spowodowac nerwice? Dodam ze ataki lekow mam przewaznie jak zjem cos slodkiego albo zupe .

Dzień dobry.

Za rozwój i utrzymywanie się nerwicy odpowiadają szeroko rozumiane czynniki psychiczne. Zalecaną formą leczenia nerwic jest psychoterapia, leki w leczeniu nerwicy pełnią funkcję wspomagającą. Jeśli zgłosił się Pan na psychoterapię, trzy tygodnie to zbyt krótki okres, by zauważyć pożądaną zmianę.

Na psychoterapię może się Pan zgłosić prywatnie, ale też w ramach NFZ (potrzebne wówczas skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry).

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog