Czy bardzo prawdopodobna jest w tym przypadku ciąża?

Dzień dobry. Mam 18 lat. Od kilku dni obserwuję u siebie ciemnobrązową i bardzo gęstą wydzielinę z pochwy. Nie wiem czego może być to skutek. 2 tygodnie temu uprawiałam seks z partnerem (bez prezerwatyw, jednak od początku października biorę tabletki antykoncepcyjne). Początek ostatniej miesiączki to 26 września. Mój cykl trwa zazwyczaj około 32 dni. Kilka dni temu również miałam objawy infekcji intymnej (pieczenie), które przestało występować po zastosowaniu urofuraginum. Jednak śluz pozostał, a okresu nie ma. Tak jak wspomniałam, zaczęłam po raz pierwszy brać tabletki antykoncepcyjne dokładnie miesiąc temu. Każdą tabletkę zażywałam o bardzo podobnych portach dnia (zdarzało się czasem godzinne spóźnienie, jednak nie zapomniałam o tabletce ani razu). Może być to zatem infekcja intymna, skutki zażywania tabletek antykoncepcyjnych, jak i ciąży? Proszę powiedzieć, czy bardzo prawdopodobna jest w moim przypadku ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli antykoncepcję hormonalną rozpoczęła Pani wraz z pierwszym dniem miesiączki (to jest pierwszym dniem cyklu) i od tamtej pory zażywała Pani pigułki nieprzerwanie, zgodnie z ulotką leku, to ryzyko ciąży jest minimalne (skuteczność antykoncepcji hormonalnej wynosi ponad 99%). O skuteczności antykoncepcji hormonalnej może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla.

Ponieważ nie wspomina Pani o tym, jakie są to tabletki, to trudno określić, kiedy powinno pojawić się krwawienie z odstawienia (podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka w tradycyjnym rozumieniu tego terminu). Zazwyczaj ma to miejsce między 2. a 4., przyjętą przez kobietę, tabletką placebo. Zakłada się jednak, że podczas pierwszych 3 cykli zażywania pigułek mogą wystąpić skutki uboczne oraz zaburzenia w postaci plamień, dolegliwości bólowych czy właśnie braku krwawienia z odstawienia. Nie świadczy to o nieskuteczności antykoncepcji i nie powinno stanowić powodu do obaw. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Natomiast ciemnobrązowa, gęsta wydzielina z pochwy raczej budzi skojarzenia z upławami, które są symptomem infekcji. Świadczy o tym także świąd pochwy, na który się Pani uskarża. Niewykluczone, że jest to infekcja bakteryjna, ale niestety może to być także nadżerka lub inne choroby dróg rodnych. Dlatego też sugeruję wizytę u ginekologa.

O brązowych upławach przeczyta Pani pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/brazowa-wydzielina-z-pochwy-nadzerka-rak-szyjki-macicy-polipy-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.